Ratios, Ratio Tables, Unit Rates

Ratios, Ratio Tables, Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

Ratio and Unit Rate

Ratio and Unit Rate

4th - 6th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

19 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade

10 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

8th Grade

20 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rate

Ratios and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Ratios, Ratio Tables, Unit Rates

Ratios, Ratio Tables, Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups

6 to 1

1/6

18/3

3/18

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Complete the ratio table

10, 35

12, 41

10, 41

10, 45

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If 30 kids in the class like grape juice, how many kids like pineapple juice?  Use the tape diagrams to answer.

4

30

70

40

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find an equivalent ratio.

1 to 3

9 to 30

6:13

12:48

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Complete the ratio table.

6

8

9

5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza

$82.50 per pizza

$5.50 per pizza

$6.50 per pizza

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?