Search Header Logo

Mathematics

6th Grade

CCSS covered

Ratios and Unit Price Review
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Doritos $3.45 for 11.5 oz.

or

Cheetos $2.43 for 9 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Doritos

Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better buy?

4 for $1.99

$6 for 2.99

Neither is better

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Cheerios 17 ounces for $3.98

or

Apple Jacks at $2.89 for 13 oz

Find the unit price of each and determine the better buy.

Cheerios

Apple Jacks

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Cheerios $3.68 for 17 oz. or Apple Jacks $2.89 for 13 oz. Find the unit price of each and choose the better deal.

Cheerios

Apple Jacks

neither

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 

To multiply two fractions 

A number over another number

Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is an equivalent ratio to 3/4?

1/4

4/5

12/16

14/18

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which one is a real life example of a RATIO?

12 noodles

4 meatballs : 1 cup of sauce

1 jar of sauce

15 desserts

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?