Ratios and Unit Price Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Doritos $3.45 for 11.5 oz.
or
Cheetos $2.43 for 9 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
4 for $1.99
$6 for 2.99
Neither is better
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios 17 ounces for $3.98
or
Apple Jacks at $2.89 for 13 oz
Find the unit price of each and determine the better buy.
Cheerios
Apple Jacks
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios $3.68 for 17 oz. or Apple Jacks $2.89 for 13 oz. Find the unit price of each and choose the better deal.
Cheerios
Apple Jacks
neither
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
To multiply two fractions
A number over another number
Two decimals that can be multiplied
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is an equivalent ratio to 3/4?
1/4
4/5
12/16
14/18
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which one is a real life example of a RATIO?
12 noodles
4 meatballs : 1 cup of sauce
1 jar of sauce
15 desserts
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Better Buy

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Ratios Rates and Percentages

Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
Comparing Rates Word Problems

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates Unit Rates Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Better Buy

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade