Ratios and Unit Price Review

Ratios and Unit Price Review

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates and Proportions

Ratios, Rates and Proportions

7th Grade

18 Qs

Unit Rate #2

Unit Rate #2

6th - 7th Grade

12 Qs

Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

7th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality Review

Constant of Proportionality Review

7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

15 Qs

5th Grade Georgia Milestones Assessment

5th Grade Georgia Milestones Assessment

4th - 6th Grade

20 Qs

Unit 4 GT Fractions and Rates Study Guide

Unit 4 GT Fractions and Rates Study Guide

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Price Review

Ratios and Unit Price Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

5 boxes of candy costs $12.54. What is the unit price of one candy bar?

2.50

400000000

78.0

678

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?

12 miles in 1 hour

55 miles in 1 hour

110 miles in 1 hour

44 miles in 1 hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?

3 inches

1.5 inches

5 inches

2.8 inches

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which represents the relationship of oranges to total fruit?

2:6

2:4

4:6

4:2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

$30

$20

$60

$10

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A comparison of two quantities (amounts)

Ratio

Proportion

Rate

Multiplicative Relationship 

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Kimberly pays 15 dollars for 3 books, how much does she pay for 1 book?

$5

$4

$2

$1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?