Linear Word Problems Standard Form

Linear Word Problems Standard Form

9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Linear Equations

Writing Linear Equations

9th - 10th Grade

20 Qs

Exam Review #2: Slope and Y-Intercept

Exam Review #2: Slope and Y-Intercept

8th - 9th Grade

20 Qs

Representations of Linear Functions

Representations of Linear Functions

9th Grade

16 Qs

Graphing Linear Equations and Inequalities Review

Graphing Linear Equations and Inequalities Review

8th - 9th Grade

20 Qs

Slope and Y-intercepts

Slope and Y-intercepts

7th - 9th Grade

18 Qs

Algebra 1 Review of Chapter 4

Algebra 1 Review of Chapter 4

9th Grade

17 Qs

Slopes and intercepts

Slopes and intercepts

8th - 9th Grade

22 Qs

Linear Equations

Linear Equations

7th - 9th Grade

21 Qs

Linear Word Problems Standard Form

Linear Word Problems Standard Form

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A man is climbing down from 100 feet high descending 30 feet per minute.

y = 100 - 30x

y = 100 + 30x

y = 100x + 30

y = 100x - 30

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Roaming Cell Phone Company charges $15.00 per month plus $0.20 per minute of airtime usage.  If Juanita uses x minutes of airtime, what is an equation that can be used to determine her monthly cell phone bill (C)?

C = 0.20x + 15

C =15 (0.20x)

C = 15 + x + 0.20

C = 0.20 + 15x

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Jenny went to the sale at Kohl's last weekend.  
T-shirts were on sale for $15 each and hoodies were on sale for $20 each.  If she spent $150 total, write an equation to represent this situation.  

20x + 15 = y 

35x = y 

15x + 20y = 150 

150 - 20x = 15y 

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Would you write a linear equation to model the following situation in slope-intercept form or standard form? 
Mrs. Harris is going to the movies. She spends $10 per ticket and $5 per bucket of popcorn. She only wants to spend $50. 

Slope-intercept

Standard form

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write an linear equation to model the following: You want to buy desserts, ice-cream is $2.50 per scoop and puppychow is $4 per bag. You only have $20 to spend. 

If you buy 2 scoops of ice cream, up to how many bags of puppy chow can you buy?

2

4

3

3.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cell phone company charges $60.00 a month for up to 1 gigabyte computations. of data. The cost of additional data is $0.05 per megabyte. If d represents the number of additional megabytes used and c represents the total charges at the end of the month, which linear equation can be used to determine a user’s monthly bill?

c=60-0.05d

c=60d - 0.05

c=60.05d

c = 60 + 0.05d

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A man is climbing down from 100 feet high descending 30 feet per minute.

y = - 30x + 100

y = 100 + 30x

y = 100x + 30

y = 100x - 30

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?