Multi Digit Decimal

Multi Digit Decimal

Assessment

Quiz

Created by

Anthony Clark

Mathematics

6th Grade

Hard

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

9.0 x 5.6

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

9.0 x 0.56

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

90 x 0.0056

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Jack bought 5.25 pounds of nuts at the store for $23.31. What is the cost per pound of nuts?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Rachel uses 2.5 cups of flour to make one pie crust. If she has 39.8 cups of flour, how many pie crusts can she make?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Ms. Groat bought 13.75 pounds of decorative stones to put on the top of each planter. If each planer uses 1.33 pounds of stones, how many planters can she decorate?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Mr. Detwiler uses 1.75 gallons of paint to paint a room. If he has 15.25 gallons of paint, how many rooms can he paint?

8.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Sara bought 6.35 pounds of candy to equally distribute in candy dishes. If she fils each candy dish with 0.25 pound of candy, how many dishes of candy can she fill?

9.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

254.76 ÷ 0.176

10.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

5.215 ÷ 0.25 =

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?