9.0 x 5.6
Multi Digit Decimal

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
9.0 x 0.56
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
90 x 0.0056
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 5 pts
Jack bought 5.25 pounds of nuts at the store for $23.31. What is the cost per pound of nuts?
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 5 pts
Rachel uses 2.5 cups of flour to make one pie crust. If she has 39.8 cups of flour, how many pie crusts can she make?
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 5 pts
Ms. Groat bought 13.75 pounds of decorative stones to put on the top of each planter. If each planer uses 1.33 pounds of stones, how many planters can she decorate?
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 5 pts
Mr. Detwiler uses 1.75 gallons of paint to paint a room. If he has 15.25 gallons of paint, how many rooms can he paint?
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Rates & Unit Rate Quiz Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Decimal Word Problems(all operations)

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Divide a Decimal by a Whole number

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Ratio Tables and Proportions

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Halloween Decimal Word Problems

Quiz
•
5th - 8th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
25 questions
SS Combined Advisory Quiz

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Week 4 Student In Class Practice Set

Quiz
•
9th - 12th Grade
40 questions
SOL: ILE DNA Tech, Gen, Evol 2025

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
NC Universities (R2H)

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
June Review Quiz

Quiz
•
Professional Development
20 questions
Congruent and Similar Triangles

Quiz
•
8th Grade
25 questions
Triangle Inequalities

Quiz
•
10th - 12th Grade