Real World Application System of Equations

Real World Application System of Equations

9th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Regressions

Linear Regressions

9th - 11th Grade

18 Qs

Linear Inequalities in 2 variables

Linear Inequalities in 2 variables

9th Grade

15 Qs

COST OF PRODUCTION, SHORT AND LONG RUN

COST OF PRODUCTION, SHORT AND LONG RUN

University

10 Qs

Linear Inequality Word Problems

Linear Inequality Word Problems

7th - 9th Grade

10 Qs

Real World Application System of Equations

Real World Application System of Equations

9th Grade - University

10 Qs

Inequalities in Two Variables

Inequalities in Two Variables

9th Grade - University

10 Qs

Variables on Both Sides Word Problems

Variables on Both Sides Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Two Variables Inequalities

Two Variables Inequalities

9th Grade - University

10 Qs

Real World Application System of Equations

Real World Application System of Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

CCSS.HSA.CED.A.3, CCSS.8.EE.C.8C, F-LE.1

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

length = 5 cm

width = 18cm

length = 13 cm

width = 5 cm

length = 13 cm

width = 8 cm

length = 18 cm

width = 5 cm

Tags

CCSS.8.EE.C.7B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Maximum = $200;
Minimum = $40
Maximum = $105;
Minimum = $85
Maximum = $125;
Minimum = $70
Maximum = $110;
Minimum = $80

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On Monday Joe bought 10 cups of coffee and 5 doughnuts for his office at the cost of $16.50. It turns out that the doughnuts were more popular than the coffee. On Tuesday he bought 5 cups of coffee and 10 doughnuts for a total of $14.25. Which equations could be used to determine the cost of the coffee?

10c + 5d = 14.25
5c + 10d = 16.50

10c + 5d = 16.50
5c + 10d = 14.25

c + d = 10
5c + 10d = 16.50

c + d = 5
5c + 10d = 16.50

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dennis mowed his next door neighbor’s lawn for a handful of dimes and nickels, 80 coins in all.  Upon completing the job he counted out the coins and it came to $6.60.  Which system of equations could be used to find the exact number of dimes and nickels? 

d + n = 6.60
.10d + .05n = 80

d + n = 80
d + n = 6.60

d + n = 80
.10d + .05n = 6.60

d + n = 80
.05d + .10n = 6.60

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You and a friend go to Chick-Fil-A. You order 2 chicken sandwiches and 5 cookies. Your bill is $17. Your friend orders 3 chicken sandwiches and 2 cookies. Their bill is $20. How much does a chicken sandwich and a cookie cost?

A sandwich costs $6 and a cookie costs $1.

A sandwich costs $1 and a cookie costs $6.

A sandwich costs $5 and a cookie costs $2.

A sandwich costs $2 and a cookie costs $5.

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

David is running a concession stand at a soccer game. He sells nachos and sodas. Nachos cost $1.50 each and sodas cost $0.50 each. At the end of the game, David made a total of $78.50 and sold a total of 87 nachos and sodas combined. Which system of equations represents this situation?

1.5x+0.5y=78.5
x+y=87

1.5x+0.5y=78.5
1.5x+0.5y=87

x+y=78.5
1.5x+0.5y=87

x+y=78.5
x+y=87

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Parkside is selling tickets for the annual play. On the first day of sales, they sold 3 adult tickets and 9 student tickets. They made $75. On the second day of sales, they sold 8 adult tickets and 5 student tickets and made $67. How much does an adult and a student ticket cost?

An adult ticket costs $4 and a student ticket costs $7.

An adult ticket costs $7 and a student ticket costs $4.

An adult ticket costs $6 and a student ticket costs $3.

An adult ticket costs $3 and a student ticket costs $6.

Tags

CCSS.8.EE.C.8C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics