Math Systems of Linear Equations

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many solutions?
y = 2x + 5
y = 5 + 2x
One Solution
No Solution
Infinite Solutions
Negative Solutions
Tags
CCSS.8.EE.C.8B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alexandra finds that she can give 3 haircuts and 2 hair dyes in 315 minutes. Giving 2 haircuts and 4 hair dyes takes 450 minutes. Which system of equations represents the situation?
3x + 2y = 315
2x + 4y = 450
3x + 2y = 450
2x + 4y = 315
2x + 2y = 315
3x + 4y = 450
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost of 5 squash and 2 zucchini is $1.32. Three squash and 1 zucchini cost $0.75. Write a system of equations.
5q + 2z = 1.32
1z = 0.75
5q + 2z = 1.32
3q + 1z = 0.75
q + z = 1.32
q + z = 0.75
5q + 2z = 0.75
3q + 1z = 1.32
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The school that Stefan goes to is selling tickets to a choral performance. On the first day of ticket sales the school sold 3 senior citizen tickets and 1 child ticket for a total of $38. The school took in $52 on the second day by selling 3 senior citizen tickets and 2 child tickets. Which equations represents the system that could be used?
1s + 3c = 38
2s + 3c = 52
3s + 1c = 38
3s + 2c = 52
s + c = 38
s + c = 52
3s + 3c = 38
1s + 2c = 52
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A large pizza at Palanzio’s Pizzeria costs $6.80 plus $0.90 for each topping. The cost of a large cheese pizza at Guido’s Pizza is $7.30 plus $0.65 for each topping. Which system of equations could be used to find the number of toppings when both companies cost the same amount?
y = 6.80 + .65x
y=7.30+.90x
x + y = 6.80
x + y = 7.30
y = 6.80+.90x
y = 7.30 + .65x
y + .90x = 6.80
y + .65x = 7.30
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a restaurant the cost for a breakfast taco and a small glass of milk is $2.10. The cost for 2 tacos and 3 small glasses of milk is $5.15. If a system of equations is written, which would be the correct representation of the 2 variables?
t: # of tacos
m: # of glasses of milk
t: Cost of each taco
m: Cost of each glass of milk
t: total cost
m: # of food items
t: Cost of each glass of milk
m: Cost of each taco
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a college bookstore, Carla purchased a math textbook and a novel that cost a total of $54, not including tax. If the price of the math textbook, t, is $8 more than 3 times the price of the novel, n, which system of linear equations could be used to determine the price of each book?
t + n = 54
t = 3n + 8
t + n = 54
n = 3t + 8
t + n = 54
t = 3n - 8
t + n = 8
t = 3n + 54
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Math Systems

Quiz
•
10th Grade - University
20 questions
System of Equations

Quiz
•
9th Grade
15 questions
Word Problems: Variables on Both Sides

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Systems of Equation

Quiz
•
8th Grade - University
20 questions
Writing & Graphing Two-Variable Equations

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Equations and inequalities Review

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
System of Equations

Quiz
•
8th Grade - University
10 questions
Solve System of Equation Word Problems

Quiz
•
9th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
32 questions
Rate of Change Review

Quiz
•
8th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
8th Grade