Solving Pairs of Linear Equations with Variables on Both Sides

Solving Pairs of Linear Equations with Variables on Both Sides

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math-7 Semester 1 Review

Math-7 Semester 1 Review

7th - 8th Grade

18 Qs

Math Review 7th grade gh

Math Review 7th grade gh

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratio and Proportions Simple

Ratio and Proportions Simple

7th Grade - University

13 Qs

#028 - Linear Systems and Matrices

#028 - Linear Systems and Matrices

9th - 12th Grade

12 Qs

Setting Up Linear Equation Word Problems (Standard Form)

Setting Up Linear Equation Word Problems (Standard Form)

9th - 12th Grade

18 Qs

Systems of Equations Strategy

Systems of Equations Strategy

8th Grade - University

20 Qs

Unitary method

Unitary method

6th - 8th Grade

10 Qs

Prop. vs Non-Prop. Benchmark Review

Prop. vs Non-Prop. Benchmark Review

7th - 8th Grade

10 Qs

Solving Pairs of Linear Equations with Variables on Both Sides

Solving Pairs of Linear Equations with Variables on Both Sides

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the first step to solve this system of linear equations.

Add the 2 equations.

Subtract the 2 equations.

Multiply the second equation by 3.

Multiply the first equation by 1/5.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the value of y in the system of linear equations?

-5

-1

1

5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jessie has 2 apples and 3 oranges with a total cost of P105.00 while his friend has 1 apple and 4 oranges cost P90.00. Which of the following steps would be the best way to begin with in finding the cost of an apple and the cost of an orange?

Multiply equation 2 by —2.

Multiply equation I by 4 and 2.

Add equation 1 and 2.

Multiply equation 2 by 2 and add.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

(5, -1)

(1, 5)

(-1, 5)

(1, 5)

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

algebraic

elimination

graphical

substitution

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The system of linear equation (see photo) is solved by substitution. After the initial substitution in the second equation, which of the following is the resulting expanded equation?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

3 bags and 2 pairs of shoes cost Phpl, 500.00 while 5 bags and 8 pairs of shoes cost Php4 950.00. What is the cost of each bag and a pair of shoes?

Each bag cost Php250.00 and each pair of shoes cost Php425.00.

Each bag cost Php275.00 and each pair of shoes cost Php400.00.

Each bag cost and each pair of shoes cost Php475.00.

Each bag cost Php150.00 and each pair of shoes cost Php525.00.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?