System of Equations Word Problems Slope Intercept

System of Equations Word Problems Slope Intercept

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Systems of Linear Equations

Solving Systems of Linear Equations

9th - 12th Grade

15 Qs

System Of Equation Word Problems

System Of Equation Word Problems

8th Grade

20 Qs

Applications & 3 Variable Systems

Applications & 3 Variable Systems

11th Grade

18 Qs

systems of equations

systems of equations

8th Grade

20 Qs

System of Equations Review

System of Equations Review

7th - 9th Grade

20 Qs

System of Equations

System of Equations

9th Grade - University

15 Qs

Chapter 3 Quiz Review

Chapter 3 Quiz Review

9th - 11th Grade

16 Qs

System of Equations Word Problems

System of Equations Word Problems

11th Grade

20 Qs

System of Equations Word Problems Slope Intercept

System of Equations Word Problems Slope Intercept

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Nancy went to the grocery story.  On Monday she purchased 4 apples (x) and 6 bananas (y) for a total of $13.  On Wednesday she purchased 3 apples and 7 bananas for a total of $13.50.  Which system of equations represents the situation?

4x + 6y = 3
13.5x - 13y = 6

x + y = 4
x - y = 6

4x + 6y = 13
3x + 7y = 13.5

4x - 6y = 13
3x - 7y = 13.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Habiba sold 10 packages of sugar cookies and 2 packages of oatmeal cookies for $56. Ruth sold 9 packages of sugar cookies and 3 packages of oatmeal cookies for $60. What is the price of 1 pack of sugar cookies and 1 pack of oatmeal cookies?

Sugar Cookies $5 
Oatmeal Cookies $3

Sugar Cookies $4
Oatmeal Cookies $8

Sugar Cookies $2
Oatmeal Cookies $6

Sugar Cookies $3
Oatmeal Cookies $6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On the first night, the Movie House Theater sold 7 adult tickets and 11 child tickets for $227. On the second night they took in $150 by selling 6 adult tickets and 6 child tickets. Find the price of an adult ticket and the price of a child ticket.

Adult $13
Child $5

Adult $10
Child $6

Adult $8
Child $16

Adult $12
Child $13

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The talent show committee sold a total of 530 tickets in advance. Student tickets cost $3 each and the adult tickets cost $4 each. If the total receipts were $1740, which system could be used to find how many of each type of ticket were sold?

S + A = 530
3S + 4A = 1740

S + A = 530
4S + 3A = 1740

S + A = 1740
3S + 4A = 530

S + A = 1740
4S + 3A = 530

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many candy bars will be sold if there were 18 sellers?

18

21

122

130

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In order to join an online learning community, there is a $20 startup fee and a $5 monthly fee. Write an equation in slope-intercept form that models this situation.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How much did she eat after 7 minutes?

3

2n

7

17

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?