Inequality Statements

Inequality Statements

6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Graphing Inequalities on a Number Line

Graphing Inequalities on a Number Line

7th Grade

12 Qs

inequalities

inequalities

6th Grade

10 Qs

Linear Inequalities in One Variable

Linear Inequalities in One Variable

9th - 11th Grade

12 Qs

Solving Inequalities in One Variable

Solving Inequalities in One Variable

7th - 9th Grade

12 Qs

Solving & Graphing Compound Inequalities

Solving & Graphing Compound Inequalities

9th - 10th Grade

10 Qs

Identify Inequality Graphs

Identify Inequality Graphs

6th - 12th Grade

10 Qs

Graphing Inequalities (one-step)

Graphing Inequalities (one-step)

7th Grade

12 Qs

Inequalities: key words

Inequalities: key words

6th Grade

12 Qs

Inequality Statements

Inequality Statements

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At sea level, water boils at 212°.

Write an inequality that shows temperatures where water does not boil.

B < 212

B > 212

B ≤ 212

B ≥ 212

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Select the correct inequality

-5 < -4 < -3

-3 < -4 < -5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write an inequality that matches...

The capacity of a concert hall is 500 people

C < 500

C > 500

C ≤ 500

C ≥ 500

C ≠ 500

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A painter charges $25 per hour plus $50 to paint a house. The painter painted a house for less than $725. Which inequality can be used to determine all the possible numbers of hours (x) it took the painter to paint the house?

25x + 50 < 725

25x + 50 > 725

50x + 25 < 725

50x + 25 > 725

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Walter is buying strawberries and grapes.

• The total amount he spends on the fruit must be less than $14.00.

• He spends $5.00 on a basket of strawberries.

• Grapes cost $2.00 per pound.

Which graph best represents all the numbers of pounds of grapes Walter can buy?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Tasha sells cakes and cookies at her bakery. Cookies sell for $1.50 each. Tasha would like her total sales to be at least $30.00 from the sale of her cookies. Which inequality describes all the numbers of cookies (x) that Tasha needs to sell?

x ≥ 45

x > 45

x > 20

x ≥ 20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the inequality: 3x + 5 > 17

x = 4

x > 4

x > 17

x < 4

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve the inequality: 4a + 7 ≥ 31

a > 6

a ≤ 6

a ≥ 6

a = 6