Solving and Writing One Equation and Inequality

Solving and Writing One Equation and Inequality

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Pre-Algebra Benchmark

Pre-Algebra Benchmark

7th - 8th Grade

20 Qs

Solving & Writing Equations and Inequalities

Solving & Writing Equations and Inequalities

8th Grade

20 Qs

Equations and Inequalities

Equations and Inequalities

8th Grade

20 Qs

Solving Equations and Inequalities Review

Solving Equations and Inequalities Review

9th Grade

20 Qs

Inequality Word Problems

Inequality Word Problems

9th Grade

18 Qs

Writing and Solving Inequalities

Writing and Solving Inequalities

8th - 10th Grade

16 Qs

Solving Equations and Inequalities

Solving Equations and Inequalities

8th - 9th Grade

15 Qs

8th- Inequalities Word Problems

8th- Inequalities Word Problems

8th Grade

20 Qs

Solving and Writing One Equation and Inequality

Solving and Writing One Equation and Inequality

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.4B, HSA.CED.A.3, 6.EE.B.8

+3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the cost per month of two cell phone plans. Which inequality can help determine how many phone calls you need to make per month so that Plan 2 is a better option?

25 - 0.35n > 37 - 0.25n

0.35n + 25 > 0.25n + 37

25 - 0.35n < 37 - 0.25n

0.35n + 25 < 0.25n + 37

Tags

CCSS.7.EE.B.4B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Andrew solved the equation 3x + 5 = 4x + 2.5 and found the answer to be x = 2.5.  Amanda says that he is wrong and the answer is x = 3.5.  which statement below is true? 

Amanda is correct the answer is        x = 3.5

Andrew is correct the answer is      x = 2.5 

neither of the students are correct 

both students are correct 

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

8w - 8 = -4x + 16

8

16

24

2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A local bakery has a daily operating cost of $1800 plus a cost of $10 per cake they make. If a cake sells for $15, which equation could be used to determine the minimum number of cakes, c, they must sell each day to earn a profit?

15c < 1800 + 10c

15c > 1800 + 10c

15c = 1800 + 10c

10c < 1800 + 15c

Tags

CCSS.7.EE.B.4B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The Starlight Bowling Alley charges $6 to rent shoes and $8 per game. Cameron has only $42 to spend. Which inequality represents this scenario if “x” represents the number of games Cameron can play?

6x + 8 ≥ 42

8x + 6 ≤ 42

6x + 8 > 42

8x + 6 < 42

Tags

CCSS.7.EE.B.4B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The Frederick County Fair costs $15.00 to get in and $2.50 per ride, while the Montgomery County Fair costs $10.00 to get in and $3.00 per ride.


Which inequality could be used to determine how many rides you would need to go on before it would become cheaper to go to the Frederick fair?

15x + 2.5 < 10x + 3

15 + 2.5x > 10 + 3x

15 + 2.5x < 10 + 3x

15 - 10 ≥ 2.5x + 3x

Tags

CCSS.7.EE.B.4B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Yellow Cab Taxi charges a $1.75 flat rate in addition to $0.65 per mile. Katie has no more than $10 to spend on a taxi ride. Which inequality best describes how many miles Katie can ride in this taxi?

1.75 + 0.65m < 10

1.75 + 0.65m > 10

1.75m + 0.65 < 10

1.75m + 0.65 > 10

Tags

CCSS.7.EE.B.4B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?