Write the linear inequality in standard form for this situation: The CRHS science department can spend no more than $2700 on textbooks this year. The department needs to buy both Biology text books, which cost $57 each, and Chemistry textbooks, which cost $72 each.
Linear Inequalities Situation

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
57x + 72y ≥ 2700
57x + 72y > 2700
57x + 72y < 2700
57x + 72y ≤ 2700
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Write the linear inequality in standard form for this situation: Ms. Savva is ordering pizzas and breadsticks for a school party and has a budget of no more than $81. An order of breadsticks costs $7 and a pizza costs $13.
7x + 13y < 81
7x + 13y ≥ 81
7x + 13y ≤ 81
7x + 13y > 81
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Renting games online from Netwii costs $3.33 per game with no monthly fee. Renting games online from HDO costs $2.00 per game plus a monthly fee of $10.00.
Which inequality represents the situation when the monthly cost at Netwii is more than the monthly cost at HDO?
3.33v > 2v + 10
3.33v + 10 > 2v
3.33v < 2v + 10
3.33v + 10 < 2v
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Pet Supplies makes a profit of $5.50 per bag on its line of natural dog food. If the store wants to make a profit of no less than $5225, how many bags of dog food does it need to sell?
x/5.50 ≥ 5225
5.50x ≥ 5225
x + 5.50 ≤ 5225
x - 5.50 ≤ 5225
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Johnny earns $15 per hour dog walking. He wants to earn at least $105 to buy a new bike. Which inequality represents how long Johnny needs to work to afford his new bike?
15h ≤ 105
15h > 105
15h < 105
15h ≥ 105
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Addie saved more than $36. Which inequality represents the amount that she saved?
s > 36
s < 36
s ≤ 36
s ≥ 36
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Write the linear inequality in standard form for this situation: A landscaping business is purchasing plants from a nursery to finish a project. It will cost $14 each to buy each tree and $5 each to buy each bush. The landscaper wishes to keep the spending under $1000.
14x + 5y ≥ 1000
14x + 5y < 1000
14x + 5y ≤ 1000
14x + 5y > 1000
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
System of Linear Inequality Word Problems

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Linear System Inequalities Word Problems

Quiz
•
7th - 9th Grade
12 questions
Linear Inequality Word Problems and Graphing

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Solving/Interpreting Linear Inequalities Word Problems

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Linear Inequalities Applications

Quiz
•
8th Grade - University
20 questions
Linear Inequality Two Variable Word Problems

Quiz
•
9th Grade - University
16 questions
Linear Inequality and Number Line

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Linear Inequality Word Problems

Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade