Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
Proportional Reasoning

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
Evaluate responses using AI:
OFF
2.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
The cost of 3 pounds of grapes is $6.57. Therefore, the constant of proportionality is (a) in relation to the cost in dollars, y, to the number of pounds of grapes, x.
2.19
6.57
3
not here
3.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe for fruit salad includes 1/3 cup of grapes for 4 servings. This means there will be (a) cups of grapes needed for 30 servings of this fruit salad.
2 and a half
7 and a half
40
10
4.
MATCH QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of boys to girls at EK Powe Elementary school is 2 to 3. Match the girls to total number of students in each class.
45
9
36
16
48
15
42
18
27
12
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The price of a video game was reduced from $60 to $45. By what percentage was the price of the video game reduced?
15%
25%
75%
40%
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many megabytes do 35 of these pictures take up?
18 MB
70 MB
8 MB
23 MB
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The pair of figures is similar. Find the missing side.
x = 9
x = 28
x = 7
x = 63
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Unit Rates/Ratios

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th grade Benchmark 1 Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Dividing Fractions Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade