Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

6th - 7th Grade

20 Qs

ratios and proportions

ratios and proportions

7th Grade

20 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

Rates

Rates

8th - 12th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Rates

Rates

9th Grade

16 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

1 min • 1 pt

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

Evaluate responses using AI:

OFF

2.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

The cost of 3 pounds of grapes is $6.57. Therefore, the constant of proportionality is ​​​ (a)   ​​ in relation to the cost in dollars, y, to the number of pounds of grapes, x. ​

2.19

6.57

3

not here

3.

DROPDOWN QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe for fruit salad includes 1/3 cup of grapes for 4 servings. This means there will be ​ (a)   cups of grapes needed for 30 servings of this fruit salad.

2 and a half

7 and a half

40

10

4.

MATCH QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of boys to girls at EK Powe Elementary school is 2 to 3. Match the girls to total number of students in each class.

45

9

36

16

48

15

42

18

27

12

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The price of a video game was reduced from $60 to $45. By what percentage was the price of the video game reduced?

15%

25%

75%

40%

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How many megabytes do 35 of these pictures take up?

18 MB

70 MB

8 MB

23 MB

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The pair of figures is similar. Find the missing side.

x = 9

x = 28

x = 7

x = 63

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?