Proportional Reasoning

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+6
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
1 min • 1 pt
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.7.RP.A.1
2.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
The cost of 3 pounds of grapes is $6.57. Therefore, the constant of proportionality is (a) in relation to the cost in dollars, y, to the number of pounds of grapes, x.
2.19
6.57
3
not here
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
3.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe for fruit salad includes 1/3 cup of grapes for 4 servings. This means there will be (a) cups of grapes needed for 30 servings of this fruit salad.
2 and a half
7 and a half
40
10
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MATCH QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of boys to girls at EK Powe Elementary school is 2 to 3. Match the girls to total number of students in each class.
48
18
27
12
42
15
45
9
36
16
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The price of a video game was reduced from $60 to $45. By what percentage was the price of the video game reduced?
15%
25%
75%
40%
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many megabytes do 35 of these pictures take up?
18 MB
70 MB
8 MB
23 MB
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The pair of figures is similar. Find the missing side.
x = 9
x = 28
x = 7
x = 63
Tags
CCSS.HSG.SRT.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
7th grade Benchmark 1 Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios, Rates & Proportions (Test Review)

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates and Slope Lesson 3.3

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Order of Operations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
45 questions
Perfect Squares and Cubes

Quiz
•
7th - 8th Grade