Ratio and Proportions Simple

Ratio and Proportions Simple

7th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mathcounts practice

Mathcounts practice

6th - 8th Grade

10 Qs

Mengenal lebih jauh siswa MAN 2 Kota Malang angkatan 31

Mengenal lebih jauh siswa MAN 2 Kota Malang angkatan 31

9th - 10th Grade

11 Qs

Recuperação 2 — 3º Trimestre

Recuperação 2 — 3º Trimestre

7th Grade

10 Qs

Order of Operation   <KRUANN:D>

Order of Operation <KRUANN:D>

7th Grade

10 Qs

Recordando el cálculo.

Recordando el cálculo.

5th - 7th Grade

10 Qs

Fracciones 1º ESO (básico)

Fracciones 1º ESO (básico)

7th Grade

13 Qs

แบบทดสอบ บทที่ 1 อสมการเชิงเส้นตัวแปรเดียว

แบบทดสอบ บทที่ 1 อสมการเชิงเส้นตัวแปรเดียว

7th Grade

10 Qs

Radicales 3º ESO

Radicales 3º ESO

9th Grade

15 Qs

Ratio and Proportions Simple

Ratio and Proportions Simple

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2A

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?

2.5 cups milk

1.75 cups milk

2 cups flour

2.25 cups milk

Tags

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 

To multiply two fractions 

A number over another number

Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?

$60.00

$63.00

$6.30

$62.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following shows the least expensive unit price? 

3 oranges for $1.02

4 oranges for $1.52 

5 oranges for $1.75

6 oranges for $2.46

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does the table represent a proportional relationship?

Yes.

No.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Courtney’s summer camp has 2 canoes for every 5 campers. If there are 70 campers in all, which proportion can be used to calculate how many canoes there are at the camp?

5/2 = 70/x

2/5 = 70/x

2/x = 70/5

2/70 = 5/x

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A 6-ounce package of fruit snacks contains 45 pieces.  How many pieces would you expect in a 10-ounce package?

25 pieces

35 pieces

75 pieces

70 pieces

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?