The table shows the cost for ordering a certain number of pizzas. What is the value of x if the cost is proportional to the number of pizza's ordered?
Ratios and Proportional Reasoning Unit Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$9.99
$29.97
$49.95
$59.94
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate if there are 1,760 Calories in 8 servings?
176 calories per serving
220 calories per serving
228 calories per serving
14,080 calories per serving
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which size of yogurt shown in the table has the lowest unit price?
6 oz
8 oz
10 oz
32 oz
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Pencils are $4.00 for 10 pencils. If the car shown is speeding to bring you a pencil for math class, what is the cost per pencil or the unit rate? What is the cost for 5 pencils?
Make a ratio table or a proportion to find the answers.
$0.40 per pencil; $2.00 for five pencils
$3.24 per pencil; $5.00 for five pencils
$1.00 per pencil; $5.00 for five pencils
$1.44 pencil; $5.88 for five pencils
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$12
$120
$221
$21
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$3
$23.25
$8.73
$79.75
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the weight in pounds of objects on earth compared to objects on the moon. If an object on earth weighs 42 lbs, what is its weight on the moon?
7 lbs
12 lbs
84 lbs
252 lbs
1 lbs
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates & Word problems Quiz Period 3/4

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Metric & Customary Conversions

Quiz
•
4th - 6th Grade
22 questions
Equivalent Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Proportion Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Operations with Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Ratios and Proportional Reasoning

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Ratios, Rates & Proportions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade