Ratios and Proportional Reasoning Unit Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+6
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the cost for ordering a certain number of pizzas. What is the value of x if the cost is proportional to the number of pizza's ordered?
$9.99
$29.97
$49.95
$59.94
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate if there are 1,760 Calories in 8 servings?
176 calories per serving
220 calories per serving
228 calories per serving
14,080 calories per serving
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which size of yogurt shown in the table has the lowest unit price?
6 oz
8 oz
10 oz
32 oz
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Pencils are $4.00 for 10 pencils. If the car shown is speeding to bring you a pencil for math class, what is the cost per pencil or the unit rate? What is the cost for 5 pencils?
Make a ratio table or a proportion to find the answers.
$0.40 per pencil; $2.00 for five pencils
$3.24 per pencil; $5.00 for five pencils
$1.00 per pencil; $5.00 for five pencils
$1.44 pencil; $5.88 for five pencils
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$12
$120
$221
$21
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$3
$23.25
$8.73
$79.75
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the weight in pounds of objects on earth compared to objects on the moon. If an object on earth weighs 42 lbs, what is its weight on the moon?
7 lbs
12 lbs
84 lbs
252 lbs
1 lbs
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Multiply Fractions and Mixed Numbers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ratios and Proportional Reasoning

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Operations with Integers & Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
23 questions
Proportions Test Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
5.4 Graphing Ratios

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratio Problems

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade