Ratios and Proportional Reasoning Unit Review

Ratios and Proportional Reasoning Unit Review

6th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Operations with Rational Numbers

Operations with Rational Numbers

7th Grade

15 Qs

Customary Measurement Unit Rates

Customary Measurement Unit Rates

6th Grade - University

18 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

8th - 12th Grade

15 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

7th Grade - University

20 Qs

Ratios and Proportional Reasoning

Ratios and Proportional Reasoning

7th Grade - University

20 Qs

Converting Metric and Customary Measurements

Converting Metric and Customary Measurements

7th Grade

20 Qs

Unit Rates & Word problems Quiz Period 3/4

Unit Rates & Word problems Quiz Period 3/4

7th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios and Proportional Reasoning Unit Review

Ratios and Proportional Reasoning Unit Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the cost for ordering a certain number of pizzas. What is the value of x if the cost is proportional to the number of pizza's ordered?

$9.99

$29.97

$49.95

$59.94

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate if there are 1,760 Calories in 8 servings?

176 calories per serving

220 calories per serving

228 calories per serving

14,080 calories per serving

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which size of yogurt shown in the table has the lowest unit price?

6 oz

8 oz

10 oz

32 oz

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Pencils are $4.00  for 10 pencils.  If the car shown is speeding to bring you a pencil for math class, what is the cost per pencil or the unit rate?   What is the cost for 5 pencils?
Make a ratio table or a proportion to find the answers.

$0.40 per pencil; $2.00 for five pencils

$3.24 per pencil; $5.00 for five pencils

$1.00 per pencil; $5.00 for five pencils

$1.44 pencil; $5.88 for five pencils

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

$12

$120

$221

$21

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

$3

$23.25

$8.73

$79.75

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the weight in pounds of objects on earth compared to objects on the moon.  If an object on earth weighs 42 lbs, what is its weight on the moon?

7 lbs

12 lbs

84 lbs

252 lbs

1 lbs

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?