Proportional Relationship Patterns

Proportional Relationship Patterns

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

NJSLA Test Prep #2

NJSLA Test Prep #2

7th Grade

10 Qs

AR 4th 6-Weeks CA

AR 4th 6-Weeks CA

10th - 12th Grade

15 Qs

Linear Word Problems

Linear Word Problems

9th Grade

10 Qs

Chapter 5 REVIEW

Chapter 5 REVIEW

6th - 8th Grade

12 Qs

D102 Activity: Proportional Relationships - Equations

D102 Activity: Proportional Relationships - Equations

7th Grade

15 Qs

i-Ready Lesson 12-2 (pg. 275-276)

i-Ready Lesson 12-2 (pg. 275-276)

6th - 8th Grade

12 Qs

Concurrent Probability Without Replacements

Concurrent Probability Without Replacements

7th Grade

10 Qs

March MATHness Grade 7 Week 2

March MATHness Grade 7 Week 2

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportional Relationship Patterns

Proportional Relationship Patterns

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Identify the proportional relationships from a table

Yes

No

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write an equation for the relationship between x and y. Simplify any fractions

3/6

1/2

6/3

2/1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kayla wants to save up some money to buy a new smartphone, so she babysits on the weekends. She earns 8 dollars per hour babysitting.


Graph this relationship. Select two points to draw a line.

Media Image
Media Image
Media Image

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Every day after school, Albert and his sister Valentina play their favorite video game, Wizarding Legends. The goal of the game is to earn power points by defeating goblins.


Write an equation for the relationship between x and y. Simplify any fractions.

y=2x

y=x

x=7y

y=7x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Lorenzo's class is having a holiday party, and he is in charge of bringing juice. He decides to bring powdered juice mix and add water to it at school. Write an equation for the relationship between x and y.

y=x

y= 2x

y=8x

y=5x

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What does the point (5,3) represent?

He mixes 5 cans of black paint with 3 cans of white paint

He mixes 3 cans of black paint with 5 cans of white paint

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

the total price of 6 books is $18.5 what is the unit rate.

$111 per 1 book

$3.08 per 1 book

$ 0.32 per 1 book

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?