Select the equation that best represents the situation: In his career, Mr. Farley scored 11 touchdowns less than Mr. Boyd scored. If Mr. Farley scored 23 touchdowns, how many touchdowns did Mr. Boyd score?
Setting Up One Step Equations From Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
11s = 23
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Select the equation that best represents the situation: After eating at the restaurant, Jude, Luke, and Michael decided to divide the bill evenly. If each person paid 27 dollars, what was the total of the bill ?
3b = 27
27 = b + b + b
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If one roll of masking tape costs $1.15, how many rolls can Emma buy with $5.75?
1.15(5.75) = x
5.75x = 1.15
1.15x = 5.75
x = 1.15/ 5.75
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Breanna went to the mall and spent $35.00 on shoes. When she she got home she had $40.00 in her purse. which equation can be used to find the amount of money she started with?
35.00 + x = 40.00
40.00 - 35.00 = x
35.00x = 40.00
40.00x = 35.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which choice models this situation? Lisa finished a race in 58 seconds. This was 4 seconds faster than her best practice time. What was Lindsey's best practice time?
t + 4 = 58
t - 4 = 58
4t = 58
t/4 = 58
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Amy was given an amount of money, m, for a good grades on her report card. She spent $15.00 and now has $25.32. How much money did she get for good grades? Write an equation you could use to solve this problem. Use m as your variable.
m-25.32=15
m/25.32
m-15=25.32
15m=25.32
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in the package?
4x = 4.32
4.32x = 4
4(4.324) = x
4/ 4.32 = x
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Solving Equations With Variables on Both Sides

Quiz
•
9th Grade
20 questions
writing equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
8th Grade Statistics Review

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Constant of Proportionality Skills

Quiz
•
6th Grade
20 questions
One Step Equations Addition Word Problems

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
One step word problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations Word

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Percent Equations

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade