Real World Algebraic Equation One Step

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which method can be used to solve the algebraic equation below? z - 6 = 13
Subtract 6 from both sides of the equation
Add six to both sides of the equation
Subtract 13 from both sides of the equation
Add 13 to both sides of the equation
Tags
CCSS.6.EE.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve for x.
x + 4 = 20
15
17
24
16
Tags
CCSS.6.EE.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve:
n - 5 = 32
32
27
37
36
Tags
CCSS.6.EE.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Zach works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Idris's car bill was $63.
7x + 35 = 63
7x = 63
7x - 35 = 63
35x + 7 = 63
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sarojini is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. Write an equation that represents this scenario if she spends $35 in all.
.50x + 20 = 35
.50x = 35
.50 + 20x = 35
.50x - 20 = 35
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An Uber charges $3, plus $1.50 for each mile traveled. Sam rode in the Uber from their home to the airport and was charged $30. How many miles does Sam live from the airport?
18 miles
20 miles
22 miles
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Harper had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
24-10=7x
24+7x=10
10+7x=24
10+x=14
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
Semester 1 Review

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Solving Linear Function

Quiz
•
9th Grade - University
20 questions
Algebra Sol Review

Quiz
•
9th Grade - University
20 questions
Real World Reflections Math

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Real World Algebraic Equation

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
High School Algebra

Quiz
•
9th Grade - University
20 questions
Algebra I High School

Quiz
•
9th Grade - University
20 questions
Algebra Solutions

Quiz
•
9th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade