Real World Algebraic Equation One Step

Real World Algebraic Equation One Step

6th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Semester 1 Review

Semester 1 Review

9th Grade

18 Qs

Solving Linear Function

Solving Linear Function

9th Grade - University

20 Qs

Construct a Function to Model Linear Relationship

Construct a Function to Model Linear Relationship

8th Grade - University

20 Qs

2023 Algebra 1 Midterm Review

2023 Algebra 1 Midterm Review

8th Grade

15 Qs

Real World Algebraic Equation

Real World Algebraic Equation

6th Grade - University

15 Qs

March Madness Week Two (7th Grade Math)

March Madness Week Two (7th Grade Math)

7th Grade

15 Qs

Algebra I High School

Algebra I High School

9th Grade - University

20 Qs

Algebra Solutions

Algebra Solutions

9th Grade - University

20 Qs

Real World Algebraic Equation One Step

Real World Algebraic Equation One Step

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which method can be used to solve the algebraic equation below? z - 6 = 13

Subtract 6 from both sides of the equation

Add six to both sides of the equation

Subtract 13 from both sides of the equation

Add 13 to both sides of the equation

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve for x.

x + 4 = 20

15

17

24

16

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve:

n - 5 = 32

32

27

37

36

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Zach works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Idris's car bill was $63.

7x + 35 = 63

7x = 63

7x - 35 = 63

35x + 7 = 63

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sarojini is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. Write an equation that represents this scenario if she spends $35 in all.

.50x + 20 = 35

.50x = 35

.50 + 20x = 35 

.50x - 20 = 35

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

An Uber charges $3, plus $1.50 for each mile traveled.  Sam rode in the Uber from their home to the airport and was charged $30.  How many miles does Sam live from the airport?

18 miles

20 miles

22 miles

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Harper had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

24-10=7x

24+7x=10

10+7x=24

10+x=14

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?