One-Step Equation Word Problem

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Breanna went to the mall and spent $35.00 on shoes. When she she got home she had $40.00 in her purse. which equation can be used to find the amount of money she started with?
35.00 + x = 40.00
40.00 - 35.00 = x
35.00x = 40.00
40.00x = 35.00
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If one roll of masking tape costs $1.15, how many rolls can Emma buy with $5.75?
1.15(5.75) = x
5.75x = 1.15
1.15x = 5.75
x = 1.15/ 5.75
Tags
CCSS.6.EE.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ashley finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What is the cost of one roll in the package?
4x = 4.32
4.32x = 4
4(4.324) = x
4/ 4.32 = x
Tags
CCSS.6.EE.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jalen's employer has $18.00 to spend on tape measures for his crew. How many can he buy with that amount if each tape measure costs $4.50?
4.50x = 18
18/04.50 = x
18x = 4.50
4.50(18) = x
Tags
CCSS.6.EE.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
After paying $5.12 for a salad, Payton has $27.10. How much money did she have before buying the salad?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Evaluate (solve).
y - 4.6 = 12
y = 16.6
y = 5.8
y = 7.4
Answer not Given
Tags
CCSS.6.EE.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
x + 12 = 20
x = 32
x = -32
x = 8
x = -8
Tags
CCSS.6.EE.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
Multiplying Decimals

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Equation Word Problems (2-step)

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
One Step Equation Word Problem

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Real Life Inequalities

Quiz
•
7th Grade
20 questions
multiplication of decimals grade 5

Quiz
•
4th - 6th Grade
18 questions
LEAP PRACTICE 5 - 8.F.A AND 8.F.B

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Solving Equations by Adding and Subtracting

Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade