At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Finding Unit Rate in Real World

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
54 apples per dollar
54 dollars per apple
$0.65 per apple
not here
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Add
Subtract
Multiply
Divide
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
$96
$12
$768
$8
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Water flows from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds. At this rate, how many gallons will flow from the faucet in 45 seconds?
9 gallons
5 gallons
11 gallons
40 gallons
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
3 miles/hour
6 miles/hour
9 miles/hour
12 miles/hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a printer can print 240 pages in 4 minutes, what is the unit rate of pages per minute?
60 pages/minute
50 pages/minute
70 pages/minute
40 pages/minute
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Proportion Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Quiz
•
7th Grade
13 questions
21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Simple Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Easy Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ratios, Unit Rates, Rates, Unit Price

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade