Ratio and Rate Reasoning

Ratio and Rate Reasoning

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Complex Fractions and Unit Rates

Complex Fractions and Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

9 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

10 Qs

Unit Rate Mastery Check Study Guide

Unit Rate Mastery Check Study Guide

7th Grade

10 Qs

Unit 8 Retest

Unit 8 Retest

6th Grade

10 Qs

Cycle 15 - Hobbies

Cycle 15 - Hobbies

9th - 12th Grade

11 Qs

Unit Rates Retest

Unit Rates Retest

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratio and Rate Reasoning

Ratio and Rate Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you need 4 eggs to make 12 Yorkshire puddings. How many do you need to make 18 Yorkshire puddings ?

4

5

6

7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jan bought 4 markers for $7.

How many markers can he buy for $21?

3

9

12

28

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kelly took a total of 8 quizzes over the course of 2 weeks. After attending 4 weeks of school this quarter, how many quizzes will Kelly have taken in total? Solve using unit rates.

16 quizzes

4 quizzes

8 quizzes

6 quizzes

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What size drink gives you the best price per ounce?

Small 8 oz cup for $2.79

Medium 10 oz cup for $3.49

Large 16 oz cup for $4.99

X-Large 20 oz cup for $5.99

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

Which DOES NOT describe a ratio relationship between two quantities?

3 to 4

2:1

$5 per slice

$2.25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

Which statement is FALSE:

A ratio is a comparison of two quantities that uses division

A rate compares two quantities that have different units of measure.

Equivalent ratios are ratios that name a different, unequal ratio.

When the comparison is to one unit, the rate is called a unit rate.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

Find the missing value in the proportion:

32

72

8

18

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

Media Image

Sam reads at a rate of 160 words per minute. Who reads at the same rate as Sam?

Molly

Braxter

Sarah

Damain

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

An 8-ounce bag of chocolate costs $4.08. An 10-ounce bag of chocolate costs $4.10. Which is the better deal?

8 ounces

They are equivalent

Neither

10 ounces