If you need 4 eggs to make 12 Yorkshire puddings. How many do you need to make 18 Yorkshire puddings ?
Ratio and Rate Reasoning

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4
5
6
7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jan bought 4 markers for $7.
How many markers can he buy for $21?
3
9
12
28
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Kelly took a total of 8 quizzes over the course of 2 weeks. After attending 4 weeks of school this quarter, how many quizzes will Kelly have taken in total? Solve using unit rates.
16 quizzes
4 quizzes
8 quizzes
6 quizzes
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What size drink gives you the best price per ounce?
Small 8 oz cup for $2.79
Medium 10 oz cup for $3.49
Large 16 oz cup for $4.99
X-Large 20 oz cup for $5.99
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
Which DOES NOT describe a ratio relationship between two quantities?
3 to 4
2:1
$5 per slice
$2.25
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
Which statement is FALSE:
A ratio is a comparison of two quantities that uses division
A rate compares two quantities that have different units of measure.
Equivalent ratios are ratios that name a different, unequal ratio.
When the comparison is to one unit, the rate is called a unit rate.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
Find the missing value in the proportion:
32
72
8
18
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
Sam reads at a rate of 160 words per minute. Who reads at the same rate as Sam?
Molly
Braxter
Sarah
Damain
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 10 pts
An 8-ounce bag of chocolate costs $4.08. An 10-ounce bag of chocolate costs $4.10. Which is the better deal?
8 ounces
They are equivalent
Neither
10 ounces
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Complex Fractions and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Better Buy!

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate Mastery Check Study Guide

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Dimensional Analysis Conversion Factors

Quiz
•
10th - 12th Grade
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
9 questions
Unit Rates and Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade