Ratio and Rate Reasoning

Ratio and Rate Reasoning

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Ratios and Rates Tables

Ratios and Rates Tables

6th Grade

9 Qs

RATIO REVIEW

RATIO REVIEW

6th Grade

10 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

10 Qs

Unit Rates Retest

Unit Rates Retest

6th - 7th Grade

10 Qs

Abbreviations

Abbreviations

5th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Ratio and Rate Reasoning

Ratio and Rate Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2B

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you need 4 eggs to make 12 Yorkshire puddings. How many do you need to make 18 Yorkshire puddings ?

4

5

6

7

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jan bought 4 markers for $7.

How many markers can he buy for $21?

3

9

12

28

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kelly took a total of 8 quizzes over the course of 2 weeks. After attending 4 weeks of school this quarter, how many quizzes will Kelly have taken in total? Solve using unit rates.

16 quizzes

4 quizzes

8 quizzes

6 quizzes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What size drink gives you the best price per ounce?

Small 8 oz cup for $2.79

Medium 10 oz cup for $3.49

Large 16 oz cup for $4.99

X-Large 20 oz cup for $5.99

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

Which DOES NOT describe a ratio relationship between two quantities?

3 to 4

2:1

$5 per slice

$2.25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

Which statement is FALSE:

A ratio is a comparison of two quantities that uses division

A rate compares two quantities that have different units of measure.

Equivalent ratios are ratios that name a different, unequal ratio.

When the comparison is to one unit, the rate is called a unit rate.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

Find the missing value in the proportion:

32

72

8

18

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

Media Image

Sam reads at a rate of 160 words per minute. Who reads at the same rate as Sam?

Molly

Braxter

Sarah

Damain

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 10 pts

An 8-ounce bag of chocolate costs $4.08. An 10-ounce bag of chocolate costs $4.10. Which is the better deal?

8 ounces

They are equivalent

Neither

10 ounces

Tags

CCSS.6.RP.A.3B