Ratio Rate Time and Speed

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Harry drives 4 miles in 2 minutes, what was his speed?
0.5 m/min
2 m/min
2 min/m
0.5 min/m
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is missing in the triangle of knowledge?
Speed
Distance
Time
Minutes
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8
$5
$35
$0.125
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Saima is speeding through the parking lot at 18m/hr, and she travels 9 m, how long did it take her?
2 m/hr
0.5 hr
2 m
0.5 m
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$25 per hour
$40 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Calvin recorded his speed while skateboarding and determined he was traveling 18 feet per second. How many feet could he travel in one minute?
80 feet
1800 feet
1080 feet
8000 feet
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Lesson 1.3 - Converting Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Rate and Ratio

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade