Ratio Rate Time and Speed

Ratio Rate Time and Speed

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Latihan Soal Tema 5 Sub Tema 4 PB 5

Latihan Soal Tema 5 Sub Tema 4 PB 5

12th Grade

10 Qs

Remedial Matematika Materi Peluang

Remedial Matematika Materi Peluang

12th Grade

10 Qs

4 Basic Operations and Number I.D.

4 Basic Operations and Number I.D.

5th - 8th Grade

15 Qs

Quiz Mengenal SPLTV

Quiz Mengenal SPLTV

10th Grade

15 Qs

Regular Math 8 Review Quiz (Fourth Quarter)

Regular Math 8 Review Quiz (Fourth Quarter)

8th Grade

15 Qs

Year 10 Quiz

Year 10 Quiz

10th Grade

14 Qs

who knows me best

who knows me best

6th Grade

11 Qs

Volume of Prisms (7B Math)

Volume of Prisms (7B Math)

7th Grade

13 Qs

Ratio Rate Time and Speed

Ratio Rate Time and Speed

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 8.EE.C.7B

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Harry drives 4 miles in 2 minutes, what was his speed?

0.5 m/min

2 m/min

2 min/m

0.5 min/m

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is missing in the triangle of knowledge?

Speed

Distance

Time

Minutes

Tags

CCSS.8.EE.C.7B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8

$5

$35

$0.125

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Saima is speeding through the parking lot at 18m/hr, and she travels 9 m, how long did it take her?

2 m/hr

0.5 hr

2 m

0.5 m

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour

$12 per hour

$25 per hour

$40 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Calvin recorded his speed while skateboarding and determined he was traveling 18 feet per second. How many feet could he travel in one minute?

80 feet

1800 feet

1080 feet

8000 feet

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?