Solving Real World Ratio Problems

Solving Real World Ratio Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real World Problems

Real World Problems

7th Grade

10 Qs

YANNA PROPORTION

YANNA PROPORTION

6th Grade

11 Qs

Proportion Word Problems

Proportion Word Problems

6th - 8th Grade

16 Qs

Proportion Word

Proportion Word

7th Grade - University

20 Qs

Interpreting Proportional Relationships

Interpreting Proportional Relationships

7th - 8th Grade

15 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

20 Qs

Proportions Word Problems

Proportions Word Problems

7th Grade - University

20 Qs

Setting Up Proportions

Setting Up Proportions

6th Grade

10 Qs

Solving Real World Ratio Problems

Solving Real World Ratio Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solving ratio problems: If the ratio of boys to girls in a class is 3:5 and there are 24 students in the class, how many boys are there?

9

20

15

12

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solving ratio problems: A recipe calls for 2 cups of flour and 3 cups of sugar. If you want to make half the recipe, how much flour do you need?

2 cups

3 cups

4 cups

1 cup

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solving ratio problems: If the ratio of red marbles to blue marbles in a jar is 2:5 and there are 35 blue marbles, how many red marbles are there?

10

14

25

20

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Danielle used 8 centimeters of tape to wrap 4 presents. How many presents did Danielle wrap if she used 30 centimeters of tape?

15 presents

16 presents

14 presents

13 presents

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sasha jarred 25 liters of jam after 5 days. How much jam did Sasha jar if she spent 7 days making jam?

35 jars

30 jars

25 jars

40 jars

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 3 pounds of apples costs $0.90, how much will 10 pounds cost?

$3.00

$2.50

$3.50

$2.25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Keith bought 4 shirts for $36. At this rate, what would his cost be for 7 shirts?

$63.00

$53.00

$43.00

$73.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?