Solving Real World Ratio Problems

Solving Real World Ratio Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportion Practice

Proportion Practice

7th Grade

20 Qs

Practicing Proportions with Word Problems

Practicing Proportions with Word Problems

7th Grade - University

18 Qs

Proportions

Proportions

7th Grade

15 Qs

Proportions

Proportions

6th Grade

15 Qs

2021-10-30 math grade 6 p2

2021-10-30 math grade 6 p2

6th Grade

19 Qs

Proportions - Real world problems

Proportions - Real world problems

7th Grade

10 Qs

Solving Proportions Word Problems

Solving Proportions Word Problems

6th Grade

15 Qs

Math Proportion Word Problems

Math Proportion Word Problems

8th Grade - University

20 Qs

Solving Real World Ratio Problems

Solving Real World Ratio Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 3.OA.A.3

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solving ratio problems: If the ratio of boys to girls in a class is 3:5 and there are 24 students in the class, how many boys are there?

9

20

15

12

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solving ratio problems: A recipe calls for 2 cups of flour and 3 cups of sugar. If you want to make half the recipe, how much flour do you need?

2 cups

3 cups

4 cups

1 cup

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solving ratio problems: If the ratio of red marbles to blue marbles in a jar is 2:5 and there are 35 blue marbles, how many red marbles are there?

10

14

25

20

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Danielle used 8 centimeters of tape to wrap 4 presents. How many presents did Danielle wrap if she used 30 centimeters of tape?

15 presents

16 presents

14 presents

13 presents

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sasha jarred 25 liters of jam after 5 days. How much jam did Sasha jar if she spent 7 days making jam?

35 jars

30 jars

25 jars

40 jars

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 3 pounds of apples costs $0.90, how much will 10 pounds cost?

$3.00

$2.50

$3.50

$2.25

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Keith bought 4 shirts for $36. At this rate, what would his cost be for 7 shirts?

$63.00

$53.00

$43.00

$73.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?