Compare Quantity Using Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You earn $60 for 8 hours work. What is the unit rate ($/hour)?
$5.00/ 1 hour
$6.00/ 1 hour
$7.50/ 1 hour
$8.50 / 1 hour
Answer explanation
Remember to divide the numerator by the denominator.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
To compare two or more unit rates, find the ______ ______ of each.
unit rate
first rate
double rate
same numerator
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A factory can produce hockey pucks at a rate of 1 in 30 seconds. What is the unit rate per minute?
2 per minute
4 per minute
5 per minute
6 per minute
Answer explanation
X = = or 2 per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.4
5.6
6.8
7.2
Answer explanation
120 x 15 = 250x so 1800 = 250x so 1800/250 = 250x/250 so 7.2 = x
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
True or False:
100 miles in 2 hours is an example of a unit rate
True
False
Answer explanation
A unit rate always has a denominator of ONE!
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Samuel, Emma, and Michael went to a candy store. They saw Judy buying 12 candy bars for $13.20. Can you help them figure out how much each candy bar costs?
$1.20 per candy bar
$1.00 per candy bar
$1.10 per candy bar
$1.30 per candy bar
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Imagine Charlotte, Daniel, and David are on a road trip. They notice the speedometer reads 50 miles per hour. This is an example of a ____________________________
quantity
mass
unit rate
equivalent ratio
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Using Unit Prices

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade