Compare Quantity Using Unit Rate

Compare Quantity Using Unit Rate

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates  and  Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade

10 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Compare Quantity Using Unit Rate

Compare Quantity Using Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

You earn $60 for 8 hours work. What is the unit rate ($/hour)?

$5.00/ 1 hour

$6.00/ 1 hour

$7.50/ 1 hour

$8.50 / 1 hour

Answer explanation

Remember to divide the numerator by the denominator.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

To compare two or more unit rates, find the ______ ______ of each.

unit rate

first rate

double rate

same numerator

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A factory can produce hockey pucks at a rate of 1 in 30 seconds. What is the unit rate per minute?

2 per minute

4 per minute

5 per minute

6 per minute

Answer explanation

1 puck30 sec\frac{1\ puck}{30\ \sec} X 22\frac{2}{2} = 2 pucks60 sec\frac{2\ pucks}{60\ \sec} = 2 pucks1 min\frac{2\ pucks}{1\ \min} or 2 per minute

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

4.4

5.6

6.8

7.2

Answer explanation

120 x 15 = 250 so 1800 = 250x  so  1800/250 = 250x/250 so 7.2 = x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

True or False:
100 miles in 2 hours is an example of a unit rate

True

False

Answer explanation

A unit rate always has a denominator of ONE!

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Samuel, Emma, and Michael went to a candy store. They saw Judy buying 12 candy bars for $13.20. Can you help them figure out how much each candy bar costs?

$1.20 per candy bar

$1.00 per candy bar

$1.10 per candy bar

$1.30 per candy bar

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Imagine Charlotte, Daniel, and David are on a road trip. They notice the speedometer reads 50 miles per hour. This is an example of a ____________________________

quantity

mass

unit rate

equivalent ratio

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?