Solving Problems Using Ratio and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Stacy attempted 18 baskets during a basketball game. She made 12 of the attempted baskets. Which ratio describes the number of baskets Stacy made to the number she attempted?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A grocery store sells a bag of 4 oranges $3.00. What is the unit cost for each orange? Use a $ in your answer!
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Sandra types 350 words in 14 minutes. How many words can she type per minute?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A train travels 650 yards in 15 seconds. If the train travels at a constant rate, how many yards will the train travel per minute?
2,600 yards
9,750 yards
2,500 yards
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Felicia raked leaves for 3 hours each night for 5 nights. She earned $210 for raking the leaves. Felicia wants to calculate her hourly rate. How much did Felicia earn per hour?
$12
$14
$42
$70
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joe rode his skateboard 135 times in 15 weeks, riding the same amount of times each week. Tom rode his skateboard 98 times in 14 weeks. Which statement correctly compares the number of times per week they rode?
Joe rode 2 more times per week than Tom.
Tom rode 1 more time per week than Joe.
Tom rode 2 more times per week than Joe.
Joe rode 1 more time per week than Tom.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jeremy rode his bike 9 miles in 3 hours. At this same rate, what is the total number of miles Jeremy could ride in 4 hours?
6
9
12
15
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit 5 Rational Number Arithmetic review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Decimals (All Operations)

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Multiplying Fractions Word Problems

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
SOL 6.12

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
6.6b practical problems involving operations with integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Direct and Inverse Proportion

Quiz
•
5th - 6th Grade
18 questions
Unit Rate and Measurement conversion

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade