Stacy attempted 18 baskets during a basketball game. She made 12 of the attempted baskets. Which ratio describes the number of baskets Stacy made to the number she attempted?
Solving Problems Using Ratio and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A grocery store sells a bag of 4 oranges $3.00. What is the unit cost for each orange? Use a $ in your answer!
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Sandra types 350 words in 14 minutes. How many words can she type per minute?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A train travels 650 yards in 15 seconds. If the train travels at a constant rate, how many yards will the train travel per minute?
2,600 yards
9,750 yards
2,500 yards
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Felicia raked leaves for 3 hours each night for 5 nights. She earned $210 for raking the leaves. Felicia wants to calculate her hourly rate. How much did Felicia earn per hour?
$12
$14
$42
$70
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joe rode his skateboard 135 times in 15 weeks, riding the same amount of times each week. Tom rode his skateboard 98 times in 14 weeks. Which statement correctly compares the number of times per week they rode?
Joe rode 2 more times per week than Tom.
Tom rode 1 more time per week than Joe.
Tom rode 2 more times per week than Joe.
Joe rode 1 more time per week than Tom.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jeremy rode his bike 9 miles in 3 hours. At this same rate, what is the total number of miles Jeremy could ride in 4 hours?
6
9
12
15
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Interpret Graphs

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Unit Rates Practice

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math 7 - Real-World Algebraic Equations Word Problems

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Multiplying Fractions Word Problems

Quiz
•
5th - 6th Grade
14 questions
7th STAAR Math Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Integer Operations Word Problems Practice

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Algebra - Using Equations to Solve Word Problems

Quiz
•
8th Grade
16 questions
Solving Equations - Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade