Solving Problems Using Ratio and Rates

Solving Problems Using Ratio and Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

More Measurement Conversions

More Measurement Conversions

6th Grade

20 Qs

STAAR Review Math 6.3E

STAAR Review Math 6.3E

6th Grade

15 Qs

Integer Word Problems (All Operations)

Integer Word Problems (All Operations)

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratio and Rate Reasoning

Ratio and Rate Reasoning

6th Grade

13 Qs

Division with Fractions and Mixed numbers

Division with Fractions and Mixed numbers

6th - 8th Grade

18 Qs

Integer Word Problems- All Operations

Integer Word Problems- All Operations

6th - 7th Grade

20 Qs

Fraction Word Problems

Fraction Word Problems

6th Grade

18 Qs

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

6th Grade

18 Qs

Solving Problems Using Ratio and Rates

Solving Problems Using Ratio and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.EE.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Stacy attempted 18 baskets during a basketball game. She made 12 of the attempted baskets. Which ratio describes the number of baskets Stacy made to the number she attempted?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A grocery store sells a bag of 4 oranges $3.00. What is the unit cost for each orange? Use a $ in your answer!

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Sandra types 350 words in 14 minutes. How many words can she type per minute?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A train travels 650 yards in 15 seconds. If the train travels at a constant rate, how many yards will the train travel per minute?

2,600 yards

9,750 yards

2,500 yards

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Felicia raked leaves for 3 hours each night for 5 nights. She earned $210 for raking the leaves. Felicia wants to calculate her hourly rate. How much did Felicia earn per hour?

$12

$14

$42

$70

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joe rode his skateboard 135 times in 15 weeks, riding the same amount of times each week. Tom rode his skateboard 98 times in 14 weeks. Which statement correctly compares the number of times per week they rode?

Joe rode 2 more times per week than Tom.

Tom rode 1 more time per week than Joe.

Tom rode 2 more times per week than Joe.

Joe rode 1 more time per week than Tom.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jeremy rode his bike 9 miles in 3 hours. At this same rate, what is the total number of miles Jeremy could ride in 4 hours?

6

9

12

15

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?