Solving Problems Using Ratio and Rates

Solving Problems Using Ratio and Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Word Problems - Algebra Equations

Word Problems - Algebra Equations

9th Grade

15 Qs

Find Unit Rate

Find Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate and Measurement conversion

Unit Rate and Measurement conversion

6th Grade

18 Qs

Unit 5 Rational Number Arithmetic review

Unit 5 Rational Number Arithmetic review

7th Grade

15 Qs

Integer Operations

Integer Operations

7th Grade

15 Qs

Two Step Equations Word Problems

Two Step Equations Word Problems

7th - 8th Grade

13 Qs

7th STAAR Math Review

7th STAAR Math Review

7th Grade

14 Qs

Solving Problems Using Ratio and Rates

Solving Problems Using Ratio and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Stacy attempted 18 baskets during a basketball game. She made 12 of the attempted baskets. Which ratio describes the number of baskets Stacy made to the number she attempted?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A grocery store sells a bag of 4 oranges $3.00. What is the unit cost for each orange? Use a $ in your answer!

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Sandra types 350 words in 14 minutes. How many words can she type per minute?

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A train travels 650 yards in 15 seconds. If the train travels at a constant rate, how many yards will the train travel per minute?

2,600 yards

9,750 yards

2,500 yards

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Felicia raked leaves for 3 hours each night for 5 nights. She earned $210 for raking the leaves. Felicia wants to calculate her hourly rate. How much did Felicia earn per hour?

$12

$14

$42

$70

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joe rode his skateboard 135 times in 15 weeks, riding the same amount of times each week. Tom rode his skateboard 98 times in 14 weeks. Which statement correctly compares the number of times per week they rode?

Joe rode 2 more times per week than Tom.

Tom rode 1 more time per week than Joe.

Tom rode 2 more times per week than Joe.

Joe rode 1 more time per week than Tom.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jeremy rode his bike 9 miles in 3 hours. At this same rate, what is the total number of miles Jeremy could ride in 4 hours?

6

9

12

15

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?