Linear Word Problems With Context

Linear Word Problems With Context

9th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Exploring Real-Life Inequalities: Graphing & Writing Skills

Exploring Real-Life Inequalities: Graphing & Writing Skills

8th Grade - University

10 Qs

Functions and Linear Equations Word Problems

Functions and Linear Equations Word Problems

8th Grade - University

9 Qs

Linear Equations Word Problems

Linear Equations Word Problems

7th Grade - University

15 Qs

Algebra 1 GMAS Review Unit 2

Algebra 1 GMAS Review Unit 2

9th - 12th Grade

16 Qs

Comparing Linear Functions

Comparing Linear Functions

8th - 9th Grade

10 Qs

2021 Fall Semester Exam Review #3

2021 Fall Semester Exam Review #3

9th Grade

12 Qs

Functions and Linear Equations Word Problems

Functions and Linear Equations Word Problems

8th Grade - University

15 Qs

Linear Word Problems With Context

Linear Word Problems With Context

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.4A, HSF.LE.B.5, HSF-LE.A.1B

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your new job is at the Custom T Shop, where T Shirts are printed to order. For each order, Custom T Shop charges $8 per shirt plus a one time set up fee of $15, represented by the equation y=8x+15


How much would 50 shirts cost?

y= 40

y= 400

y= 415

y= 65

y= 390

Tags

CCSS.HSF.LE.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The rental rate at Rent A Wreck is $30 per day plus $0.25 per mile driven.


How much would a 100 mile rental cost?

$45

$55

$23

$100

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

As the student council treasurer, you prepare the budget for your class rafting trip. Each large raft costs $100 to rent and each small raft costs $40 to rent. You have $1,600 to spend. Write an equation in standard form to describe the situation.

40y+100x=1600

100x+40y=1600

40x+100y+1600

100y+40x=1600

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your four-month bill for the gym comes to $221. That includes the cost per month of $50 plus the one-time membership fee. How much is the membership fee?

$21

$171

$4.42

$15.50

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bus company took a tour bus on the ferry when there were 30 people aboard. The ferry charged the bus company $180. The following week, the bus had 50 people on board and the ferry charged them $220. Show this using y = mx + b form.

y=-2x+120

y=1/2x+220

y=2x+220

y=2x+120

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bus company took a tour bus on the ferry when there were 30 people aboard. The ferry charged the bus company $180. The following week, the bus had 50 people on board and the ferry charged them $220. How much is the "base rate" for the empty bus?

120

220

180

30

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I rent a gym for 30 students and the cost is $150. Another time I rent the gym for 70 students and the cost is $270.00. What is the fixed rate?

$20

$60

$80

$40

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics