Multi Step Word Problems with Rational Numbers

Multi Step Word Problems with Rational Numbers

7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real-Life Fraction Word Problems for Grade 6

Real-Life Fraction Word Problems for Grade 6

6th Grade - University

10 Qs

Real-Life Word Problems: Mixed Numbers & Fractions

Real-Life Word Problems: Mixed Numbers & Fractions

5th Grade - University

10 Qs

5th Grade Fraction Multiplication: Fun Challenges!

5th Grade Fraction Multiplication: Fun Challenges!

5th Grade - University

10 Qs

Fraction Fun: Solve Problems with Visual Models

Fraction Fun: Solve Problems with Visual Models

4th Grade - University

10 Qs

mean, mode, median, range

mean, mode, median, range

6th - 8th Grade

9 Qs

Integer Multi-Step Word Problems

Integer Multi-Step Word Problems

5th Grade - University

15 Qs

Real-Life Fraction Division: Word Problems for Grade 5

Real-Life Fraction Division: Word Problems for Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

Fraction Word Problems & Mixed Numbers for Grade 5

Fraction Word Problems & Mixed Numbers for Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

Multi Step Word Problems with Rational Numbers

Multi Step Word Problems with Rational Numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Peter read 34 pages of his book before lunch. After lunch he read some more. If Peter read 56 pages in all, how many pages did he read after lunch?

11

90

14

22

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jasmine feeds her cat 1/4 cup of food each day. There are 6 cups of cat food in the bag. How many days will the bag of cat food last?

24

1 and 1/2

5 and 3/4

1/24

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Erin wants to buy a dictionary that costs $12, a dinosaur book that costs $16, and a children's cookbook that costs $11. She has saved $29 from her allowance. How much more money does Erin need to buy all three books?

$68 total

$10 more

$39 more

$39 total

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

For breakfast, Joe bought a muffin for $1.60 and a cup of coffee for $0.55. For lunch, Joe had soup, a salad, and lemonade. The soup cost $2.75, the salad cost $7.85, and the lemonade cost $0.65. How much more money did Joe spend on lunch than on breakfast?

$13.40

$11.25

$9.10

$2.15

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A business printed 225 books on Friday. Each book had 350 pages. How many pages did the business print on Friday?

125

350

1900

78,750

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ned poured 38 gallons of water into 6 buckets. He poured the same amount into each bucket. How much water did Ned pour into each bucket?

6 and 1/3

228

32

44

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Two-thirds of the students in a class are wearing blue jeans. Two-sixths of the students who are wearing blue jeans are also wearing red shirts. What fraction of the students in the class are wearing blue jeans and red shirts?

1

2/9

2

1/4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?