Two Step Solving Inequalities

Two Step Solving Inequalities

7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Two Step Inequalities

Solving Two Step Inequalities

7th Grade

15 Qs

Unit 9 Inequalities Review

Unit 9 Inequalities Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Solving Inequality and Equation Word Problems with the Variable on Both Sides

Solving Inequality and Equation Word Problems with the Variable on Both Sides

8th Grade - University

15 Qs

7.EE.4-One Step Inequalities

7.EE.4-One Step Inequalities

6th - 8th Grade

15 Qs

Inequalities

Inequalities

8th Grade

13 Qs

Translate Equations and Inequalities

Translate Equations and Inequalities

8th - 9th Grade

10 Qs

Writing & Solving 2 Step Inequalities (No Negatives)

Writing & Solving 2 Step Inequalities (No Negatives)

7th Grade

15 Qs

One Step Inequalities Practice

One Step Inequalities Practice

7th Grade

16 Qs

Two Step Solving Inequalities

Two Step Solving Inequalities

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Nick had $26.50 to spend at the fair. Admission to the fair was $8.50 and rides cost $1.50 per ticket. Which inequality and solution represents how many ride tickets Nick can purchase?

8.50 + 1.50x < 26.50; Nick can purchase more than 12 tickets

8.50 + 1.50x > 26.50; Nick can purchase more than 12 tickets

8.50 + 1.50x ≤ 26.50; Nick can purchase no more than 12 tickets

8.50 + 1.50x ≥ 26.50; Nick can purchase no more than 12 tickets

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lionel wants to buy a belt that costs $22. He also wants to buy some shirts that are on sale for $17 each. He has $80. What inequality can you write to find the number of shirts he can buy? Identify what your variable represents.

22 + 17n < 80; n = the cost of the belt

80 + 17n > 22; n = the cost of the shirts

22n + 17 < 80; n = the number of belts he can buy

22 + 17n ≤ 80; n = the number of shirts he can buy

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Nick has $7.00. Bagels cost $0.75 each, and a small container of cream cheese costs $1.29. Write an inequality to find the numbers of bagels Nick can buy. Identify what your variable represents.

0.75 + 1.29N < 7.00; n = the number of bagels Nick can buy

0.75n + 1.29 < 7.00; n = the number of bagels Nick can buy

0.75n - 1.29 < 7.00; n = the number cream cheese Nick can buy

0.75 - 1.29n > 7.00; n = the number of bagels Nick can buy

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lincoln Middle School plans to collect more than 2,000 cans of food in a food drive. So far, 668 cans have been collected. Write an inequality to find numbers of cans the school can collect on each of the final 7 days of the drive to meet this goal. Identify what your variable represents.

668 + 7n > 2,000; n = the average number of cans each day

2,000 - 7n > 2,000; n = the number of students

668 + 7n > 2,000; n = the average number of cans each day

2,000 + 7n < 668; n = the number of people donating

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Joanna joins a CD club. She pays $7 per month plus $10 for each CD that she orders. Write an inequality to find how many CDs she can purchase in a month if she spends no more than $100. Identify what your variable represents.

7c + 10 <100; c = the number of months

7 + 10c > 100; c = the number of CDs she buys

7c + 100 <10; c = the number of club choices

7 + 10c <100; c = the number of CDs she buys

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

-9a - 1 < 26

a < -3

a < 3

a > -3

a > 3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

2- 3x ≤ 20
≥ -6
≤ -6
≤ -7
≥ -7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?