Solving Equations Multi-Step and Word Problems

Solving Equations Multi-Step and Word Problems

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Two-Step Equations

Writing Two-Step Equations

7th - 8th Grade

12 Qs

Linear Word Problems

Linear Word Problems

8th Grade

17 Qs

slope intercept story problems

slope intercept story problems

6th - 8th Grade

12 Qs

7th Grade STAAR Review

7th Grade STAAR Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Test Writing and Solving Equations from Word Problems

Test Writing and Solving Equations from Word Problems

9th Grade - University

20 Qs

8.5 Solving Equations with Variables on Both Sides

8.5 Solving Equations with Variables on Both Sides

7th - 8th Grade

18 Qs

NYS Review #6: Modeling Linear relationships

NYS Review #6: Modeling Linear relationships

8th - 9th Grade

10 Qs

Linear Equations Word Problems

Linear Equations Word Problems

7th - 8th Grade

10 Qs

Solving Equations Multi-Step and Word Problems

Solving Equations Multi-Step and Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A family spent $93 at a carnival. They spent $18 on tickets to the carnival and $36 on food. They spent the rest of the money on games. Which equation can be used to find g, the amount of money in dollars the family spent on games?

93=g+36−18

93=18+36−g

93=36−18−g

93=g+36+18

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The goal of solving a one, two, or multi-step equations is to:

Find the constant

Find the coefficient

Find the value of the variable

Guess and check

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A fitness club opens with 80 members. Each month the membership increases by 15 members.

Which equation represents the relationship between the number of months the club has been opened, x,

and the total fitness club membership, y?

y = 15x

y = 15x + 80

y = x + 15

y = 80x + 15

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal?

150x + 24 = 180 + 20x

150 + 24x = 180 + 20x

180 - 150 = 24 x + 20x

150 - 24x = 180 - 20x

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Joe’s Canoes charges an initial fee of $20 plus $4 an hour. Callie’s Canoes charges a flat rate of $14 an hour. Find the number of hours for which the total amount that both places charge would be the same.

3 hours

4 hours

1 hour

2 hours

6.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Write the equation for the situation below: Two-thirds multiplied by the quantity of a number, x, increased by 6 is -24

Mathematical Equivalence

ON

7.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?