Math Solve Two Step Equations Word Problem

Math Solve Two Step Equations Word Problem

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

10 BDP 1-MAIN-MAIN-Nilai Mutlak

10 BDP 1-MAIN-MAIN-Nilai Mutlak

10th Grade

10 Qs

SOAL SEGIEMPAT DAN SEGITIGA 2 KELAS 7

SOAL SEGIEMPAT DAN SEGITIGA 2 KELAS 7

7th Grade

11 Qs

orden y valor absoluto en los enteros

orden y valor absoluto en los enteros

7th Grade

10 Qs

Ulangan Turunan Fungsi Trigonometri

Ulangan Turunan Fungsi Trigonometri

12th Grade

10 Qs

Show What You Know - Fractions Round 2

Show What You Know - Fractions Round 2

7th Grade

12 Qs

surface area and volume of prisms

surface area and volume of prisms

8th - 12th Grade

12 Qs

PROBLEMAS DE FRACCIONES 1ºESO (BURGOS)

PROBLEMAS DE FRACCIONES 1ºESO (BURGOS)

7th Grade

10 Qs

Kvadrātfunkcijas

Kvadrātfunkcijas

9th Grade

13 Qs

Math Solve Two Step Equations Word Problem

Math Solve Two Step Equations Word Problem

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, 7.EE.B.4A, 6.EE.B.7

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Amy was given an amount of money, m, for a good grades on her report card. She spent $15.00 and now has $25.32. How much money did she get for good grades? Write an equation you could use to solve this problem. Use m as your variable.

m-25.32=15

m/25.32

m-15=25.32

15m=25.32

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Robin made $24.00 one weekend and some money, m, the next. She made a total of $65.00. How much money did Robin make the second weekend? Using m as your variable write an equation to solve this problem.

24m=65

m/24=65

m+24=65

m-24=65

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Apples cost $2 per pound. How many pounds of apples can you buy for $20?

a/2 = 20

2a = 20

20/a = 2

2/a = 20

Tags

CCSS.6.EE.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bag of candy was shared equally among 4 friends. Each friend gave away 7 pieces of candy. They each ended up with 8 pieces of candy. Write an equation to find how much candy was in the bag at the beginning.

c/7 - 4 = 8

c/4 + 7 = 8

4/c - 7 = 8

c/4 - 7 = 8

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.

7x + 35 = 63

7x = 63

7x - 35 = 63

35x + 7 = 63

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Penelope is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. 
The correct equation was .50x + 20 = 35.
So, how many tickets did she buy?

x = 30

x = 25

x = 35

x = 31

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which equation would describe "two times a number plus five equals 15"?

x + 5 = 15

2x + 5=15

x + 2(5) = 15

2(x + 5) = 15

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?