Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Math Two Step Equation Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Imani spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
How old am I if 400 reduced by 2 times my age is 244?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Answer the following question:
6 tickets
16 tickets
11.6 tickets
7 tickets
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Answer the following question:
$56.60
$6.50
$12.00
$5.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Emily rented a bike from Matt's Bikes. It cost $16 plus $5 per hour. If Emily paid $46, then she rented the bike for hour many hours?
4 hours
7 hours
9 hours 12 minutes
6 hours
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Proportional Relationships (Tables/Equations)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Midterm Review (Unit 2)

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Unit 4 Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Percents

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Writing Equations from Word Problems

Quiz
•
7th Grade
19 questions
One Step Equation Word Problems Addition and Subtraction

Quiz
•
8th Grade - University
16 questions
EE

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Writing Two - step equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade