Math Two Step Equation Word Problems

Math Two Step Equation Word Problems

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

8th Grade Math Category #2

8th Grade Math Category #2

8th Grade

18 Qs

Mark-Up and Discount/Percent Word Problems - Level 3

Mark-Up and Discount/Percent Word Problems - Level 3

7th Grade

15 Qs

writing two step equations

writing two step equations

7th - 9th Grade

15 Qs

One Step Equations - Word Problems

One Step Equations - Word Problems

7th Grade

15 Qs

Writing Two-Step Equations from Word Problems

Writing Two-Step Equations from Word Problems

7th - 9th Grade

20 Qs

Percents

Percents

7th Grade

16 Qs

One Step Equations Word Problems

One Step Equations Word Problems

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit 4 Proportions Review

Unit 4 Proportions Review

7th Grade

15 Qs

Math Two Step Equation Word Problems

Math Two Step Equation Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Imani spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

How old am I if 400 reduced by 2 times my age is 244?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Answer the following question:

6 tickets

16 tickets

11.6 tickets

7 tickets

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Answer the following question:

$56.60

$6.50

$12.00

$5.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Emily rented a bike from Matt's Bikes.  It cost $16 plus $5 per hour.  If Emily paid $46, then she rented the bike for hour many hours?

4 hours

7 hours

9 hours 12 minutes

6 hours

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?