Combined Rates Problems

Combined Rates Problems

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 3 Review

Unit 3 Review

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Percent Equation and Unit Rate

Percent Equation and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, & Unit Rate

Ratios, Rates, & Unit Rate

6th - 8th Grade

19 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade

10 Qs

Combined Rates Problems

Combined Rates Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. At this rate, how many boxes can they pack in 8 minutes.

35 boxes

14 boxes

112 boxes

560 boxes

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?

$96

$12

$768

$8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

One snowy day, the snow was falling at a rate of 3 inches per hour.  If it kept snowing at the same rate, now many inches would accumulate in 2½ hours

7 ½  inches

6 ½ inches

5 ½ inches

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack

12 pack

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?