Big Ideas Math Rates

Big Ideas Math Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Test Day 2

Test Day 2

11th Grade

20 Qs

Aritmetika sosial

Aritmetika sosial

7th Grade

20 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th Grade

20 Qs

Quiz on Commission and Salaries & Wages

Quiz on Commission and Salaries & Wages

12th Grade

20 Qs

Pretest Pertemuan 4

Pretest Pertemuan 4

University

10 Qs

Quiz 1.1

Quiz 1.1

7th Grade

10 Qs

ratio and proportion revision

ratio and proportion revision

6th Grade

15 Qs

Competition math grade 7

Competition math grade 7

7th Grade

10 Qs

Big Ideas Math Rates

Big Ideas Math Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 3.OA.A.3

+4

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$20 per hour

$16 per hour

$20.50 per hour

$25 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A salesman in the department store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate?

16 customers per hour

15 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

18 cars per day

19 cars per day

15 cars per day

10 cars per day

Tags

CCSS.3.OA.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?

3 busses

10 busses

13 busses

18 busses

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?

3 busses

10 busses

13 busses

18 busses

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Henry can write 3 chapters of his novel in 2 days? How many chapters can he write in one day?

6 chapters per day

1.5 chapters per day

4 chapters per day

4.5 chapters per day

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?