Big Ideas Math Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$20 per hour
$16 per hour
$20.50 per hour
$25 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A salesman in the department store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
18 cars per day
19 cars per day
15 cars per day
10 cars per day
Tags
CCSS.3.OA.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?
3 busses
10 busses
13 busses
18 busses
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a bus station, busses depart at a rate of 3 every 10 minutes. At this rate, how many busses would depart in one hour?
3 busses
10 busses
13 busses
18 busses
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Henry can write 3 chapters of his novel in 2 days? How many chapters can he write in one day?
6 chapters per day
1.5 chapters per day
4 chapters per day
4.5 chapters per day
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Rate Tables and Equations

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Constant Rate

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Rates Ratios Proportions Scale

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Rates and Proportion

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade