A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
Better Buy Unit Rate Whole Number

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Anthony Clark
Used 2+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
0
3
1
2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the "better buy"? A 12 ounce can of Coke for $1.50 or a 24 ounce can of coke for $3.00?
They are the same
The 20 ounce can
The 12 ounce can
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.80, and a 12 pack of juice boxes cost $6.60. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack
They are the same price.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
8-ounce package for $3.50
12-ounce package for $5.25
Neither one is the better buy.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios 17 ounces for $3.68
or
Apple Jacks at $2.89 for 13 oz
Which is the better buy?
Cheerios
Apple Jacks
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Understanding Rates and Ratios

Quiz
•
6th Grade
17 questions
6.5B Proportions

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rate, Rates & Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
4th - 7th Grade
19 questions
Calculate and Using Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Unit Price

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Using Unit Prices

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade