Equations Word Problems

Equations Word Problems

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Variable Equations

Variable Equations

6th Grade - University

16 Qs

Teaching Expressions and Equations

Teaching Expressions and Equations

6th Grade - University

20 Qs

Expressions

Expressions

6th Grade - University

20 Qs

End of the Year

End of the Year

6th Grade

25 Qs

6th grade Expressions and Equations

6th grade Expressions and Equations

6th - 7th Grade

22 Qs

Equations

Equations

6th Grade - University

15 Qs

Order of Operations and Algebra Expressions

Order of Operations and Algebra Expressions

9th Grade - University

20 Qs

Equations Word Problems

Equations Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, 6.EE.B.7, 8.F.B.4

+11

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

For a show, a band will be paid $150 plus $5 for each ticket sold.  Write an equation for their total payment (p) related to the number of tickets they sell (t).

p = 150 + 5t

p = 5 + 150t

p + 5t = 150

5t - 150 = p

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Lindsay had $40. She works at the grocery store and earns $15 each day.
Which equation shows the relationship between Lindsay's savings (y) and the number of days Lindsay works (x)?

y = 15x + 40

x = 15y + 40

y = 40x + 15

y = 40 - 15x

Tags

CCSS.6.EE.C.9

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Evaluate 6p - 3  when p = 2

5

15

9

12

Tags

CCSS.6.EE.A.2C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

To solve the equation below, you would...
x - 62 = 123

add 62 to each side

subtract 62 from each side

multiply each side by 62

Add 123 to each side

Tags

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

$14.94

$15.30

$16.20

$18.00

Answer explanation

To find the total amount spent, multiply the price per pound by the pounds of each fruit and add the results: (3.5 * 2.40) + (2.75 * 3.60) = 8.40 + 9.54 = $14.94. Therefore, Linda spent $14.94 in total.

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you have a 3:2 ratio of cats to dogs and there are 18 cats, how many dogs are there?

8

10

12

14

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the equation

k = 18

k = 4

k = 5

k = -18

Tags

CCSS.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?