2-2: Determine Unit Rates with Ratios of Fractions
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+2
Standards-aligned
Lizbeth Ruiz
Used 17+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
8. Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is a complex fraction?
Complex fractions are fractions with one hundred as a denominator.
Complex fractions are fractions with numerator, denominator, or both that are also fractions.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A recipe calls for 2/3 cup white sugar for every ¾ cup brown sugar. If I want to use 1 cup of white sugar, how much brown sugar should I use?
9/8 cups
1/2 cups
8/9 cups
2 cups
Tags
CCSS.7.RP.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jahzaia A. mows 1/6 of an acre in 1/4 hour. How many acres does Jahzaia A. mow per hour?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is a unit rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Simplify the complex fraction shown.
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
22 questions
Graphical Displays
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Introducción a los números enteros
Quiz
•
7th Grade
20 questions
二年级 数学 总评审(一)
Quiz
•
1st - 10th Grade
18 questions
Teza clasa a VII-a sem.II
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
NOMBOR DAN OPERASI TAHUN 6
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Introduction to Sets
Quiz
•
5th - 8th Grade
15 questions
Grade 8 - Geometry Terms
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
1.0 INDEKS Tingkatan 3
Quiz
•
KG - Professional Dev...
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
7th spiral #13
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Scatterplot Associations
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Basic Probability
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One Step Equations
Quiz
•
6th - 12th Grade
