2-2: Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

2-2: Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

UH Aljabar

UH Aljabar

7th Grade

18 Qs

Nombres rationnels

Nombres rationnels

7th Grade

16 Qs

HIMPUNAN

HIMPUNAN

7th Grade

20 Qs

Probability and Probability Vocabulary

Probability and Probability Vocabulary

7th Grade - University

20 Qs

MIDTERM EXCERCISES

MIDTERM EXCERCISES

7th Grade

15 Qs

INTRODUCTION LINEAR EQUATION

INTRODUCTION LINEAR EQUATION

7th Grade

15 Qs

ULANGAN KD 3.8 MTK KLS 7

ULANGAN KD 3.8 MTK KLS 7

7th Grade

19 Qs

Conversion Metric to Metric

Conversion Metric to Metric

7th Grade - University

20 Qs

2-2: Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

2-2: Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS.6.RP.A.1, CCSS.7.RP.A.1, 7.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Lizbeth Ruiz

Used 17+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is a complex fraction?

Complex fractions are fractions with one hundred as a denominator.

Complex fractions are fractions with numerator, denominator, or both that are also fractions.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A recipe calls for 2/3 cup white sugar for every ¾ cup brown sugar. If I want to use 1 cup of white sugar, how much brown sugar should I use?

9/8 cups

1/2 cups

8/9 cups

2 cups

Tags

CCSS.7.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Jahzaia A. mows 1/6 of an acre in 1/4 hour. How many acres does Jahzaia A. mow per hour? 

6/4
2/3
2
3

Tags

CCSS.7.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is a unit rate?

Two unlike things compared to each otehr 
How often something occurs 
A rate expressed as something per two
A rate expressed as something per one

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better deal?
Oreos
$2.98 for 15 oz
OR
Chips Ahoy
$2.50 for 14 oz

Oreos
Chips Ahoy
They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Simplify the complex fraction shown.

9/40
40/9
10/36
5/18

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?