Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

6th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th Grade

20 Qs

Intro to Integers

Intro to Integers

6th - 7th Grade

20 Qs

Class 5 math quiz

Class 5 math quiz

5th - 6th Grade

20 Qs

Year 9 - Measurement Revision Quiz 1 TAWA COLLEGE

Year 9 - Measurement Revision Quiz 1 TAWA COLLEGE

3rd - 7th Grade

20 Qs

MATHLYMPIC YEAR 4 (2)

MATHLYMPIC YEAR 4 (2)

4th Grade - University

20 Qs

Multiplying fractions

Multiplying fractions

6th - 8th Grade

20 Qs

Quiz1

Quiz1

6th Grade

20 Qs

Math's Analyzing graphs and Decimal numbers

Math's Analyzing graphs and Decimal numbers

5th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 3.OA.A.3, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Created by

C London

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mr. Scott buys 3 notebooks for $9. What is the price of 1 notebook?

$3

$2

$1

$5

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Dr. Morgan runs 10 miles in 2 hours. What is her rate in miles per hour?

5 miles per hour

4 miles per hour

6 miles per hour

2 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Miss London bakes 12 cookies in 4 hours. How many cookies does she bake in 1 hour?

2

3

4

6

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Kennedi reads 60 pages in 2 hours. What is her rate in pages per hour?

25

30

35

40

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jacob buys 5 pens for $3. What is the price of 1 pen?

$1

$0.60

$0.25

$0.75

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jaycee runs 15 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?

3 miles per hour

4 miles per hour

5 miles per hour

6 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Darius spends $18 for 6 tickets. What is the price per ticket?

$2

$3

$4

$5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?