Understanding Ratios and Rates Quiz

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Nicholas Hurt
Used 33+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 60 miles in 2 hours, what is the unit rate of speed?
30 miles per hour
60 miles per hour
120 miles per hour
20 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the unit rate problem: If 5 apples cost $10, what is the cost of one apple?
$2
$5
$10
$1
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A recipe requires 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. If you use 6 cups of flour, how many cups of sugar do you need?
4 cups
3 cups
2 cups
5 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a cyclist travels 45 miles in 3 hours, what is the cyclist's speed in miles per hour?
15 miles per hour
45 miles per hour
30 miles per hour
10 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2
4
8
16
Tags
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates and Word Problems: Grade 7 Challenge

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Customary Measurement Conversions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Unit Rates and Unit Conversions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Calculate and Identify Proportional Relationships in Context

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Understanding Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Ratio

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade