Understanding Ratios and Rates Quiz

Understanding Ratios and Rates Quiz

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, and Conversions

Ratios, Rates, and Conversions

7th - 9th Grade

16 Qs

Lesson 2 Review

Lesson 2 Review

7th Grade

10 Qs

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

8th - 9th Grade

7 Qs

Finding the Unit Rate with Fractions

Finding the Unit Rate with Fractions

7th Grade

15 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

8th Grade

16 Qs

Unit Rates With Complex Fractions

Unit Rates With Complex Fractions

7th Grade

12 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

10 Qs

Understanding Ratios and Rates Quiz

Understanding Ratios and Rates Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.NS.A.1, 6.RP.A.3

Standards-aligned

Created by

Nicholas Hurt

Used 33+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 60 miles in 2 hours, what is the unit rate of speed?

30 miles per hour

60 miles per hour

120 miles per hour

20 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Solve the unit rate problem: If 5 apples cost $10, what is the cost of one apple?

$2

$5

$10

$1

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tags

CCSS.6.NS.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 3 cups of flour for every 2 cups of sugar. If you use 6 cups of flour, how many cups of sugar do you need?

4 cups

3 cups

2 cups

5 cups

Tags

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a cyclist travels 45 miles in 3 hours, what is the cyclist's speed in miles per hour?

15 miles per hour

45 miles per hour

30 miles per hour

10 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2

4

8

16

Tags

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tags

CCSS.6.NS.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?