A cookie factory operates 8 cutting machines, with each machine capable of cutting 12 gingerbread cookies every 45 seconds. How many gingerbread cookies can all 8 machines cut in one minute?

Math 7 Unit 3 - Exploring Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Teela Jimerson
Used 1+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
16
128
60
720
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
De'Andre started a lawn care business to make extra money during the summer. The amount De'Andre charges to mow a lawn is proportional to the time it takes him to mow the lawn. For a lawn that takes 3.5 hours to mow, De'Andre charges the customer $80.50.
Write an equation that represents the relation between the amount of dollars, d, that De'Andre charges when it takes him h hours to mow the lawn?
d = 3.5h
d = 80.50h
h = 23d
d = 23h
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
De'Andre started a lawn care business to make extra money during the summer. The amount De'Andre charges to mow a lawn is proportional to the time it takes him to mow the lawn. For a lawn that takes 3.5 hours to mow, De'Andre charges the customer $80.50.
De'Andre estimated that it would take 5.5 hours to mow Lyric’s lawn. He quoted her a price of $200.00. Is the price that De'Andre quoted Lyric fair?
Yes
No
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The graph shows the profit Farmhouse Shakes can make from selling their shakes in the mall. Is the number of milkshakes sold proportional to the profit? Justify your answer.
Yes, the number of milkshakes sold is proportional to the profit.
No, the number of milkshakes sold is not proportional to the profit.
It cannot be determined from the graph.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What does the point (30, 45) mean in the context of the situation?
When 45 milkshakes are sold, Farmhouse Shakes makes $30 in profit
When 20 milkshakes are sold, Farmhouse Shakes makes $30 in profit
When 30 milkshakes are sold, Farmhouse Shakes makes $20 in profit
When 30 milkshakes are sold, Farmhouse Shakes makes $45 in profit
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit rate?
The unit rate is 1 milkshake per $10.
The unit rate is 1 milkshake per $20.
The unit rate is 1 milkshake per $1.50.
The unit rate is 1 milkshake per $1.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the constant of proportionality for the First Pool?
The constant of proportionality is 1
The constant of proportionality is 20
The constant of proportionality is 0.5
The constant of proportionality is 0.05
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Direct Variation

Quiz
•
8th Grade
16 questions
Unit 6 Mid Unit Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit 3 Review

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Proportional Relationship with Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Constant of proportionality

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant of proportionality

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade