
Math 7 Unit 3 - Exploring Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+7
Standards-aligned
Teela Jimerson
Used 1+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A cookie factory operates 8 cutting machines, with each machine capable of cutting 12 gingerbread cookies every 45 seconds. How many gingerbread cookies can all 8 machines cut in one minute?
16
128
60
720
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
De'Andre started a lawn care business to make extra money during the summer. The amount De'Andre charges to mow a lawn is proportional to the time it takes him to mow the lawn. For a lawn that takes 3.5 hours to mow, De'Andre charges the customer $80.50.
Write an equation that represents the relation between the amount of dollars, d, that De'Andre charges when it takes him h hours to mow the lawn?
d = 3.5h
d = 80.50h
h = 23d
d = 23h
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
De'Andre started a lawn care business to make extra money during the summer. The amount De'Andre charges to mow a lawn is proportional to the time it takes him to mow the lawn. For a lawn that takes 3.5 hours to mow, De'Andre charges the customer $80.50.
De'Andre estimated that it would take 5.5 hours to mow Lyric’s lawn. He quoted her a price of $200.00. Is the price that De'Andre quoted Lyric fair?
Yes
No
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The graph shows the profit Farmhouse Shakes can make from selling their shakes in the mall. Is the number of milkshakes sold proportional to the profit? Justify your answer.
Yes, the number of milkshakes sold is proportional to the profit.
No, the number of milkshakes sold is not proportional to the profit.
It cannot be determined from the graph.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What does the point (30, 45) mean in the context of the situation?
When 45 milkshakes are sold, Farmhouse Shakes makes $30 in profit
When 20 milkshakes are sold, Farmhouse Shakes makes $30 in profit
When 30 milkshakes are sold, Farmhouse Shakes makes $20 in profit
When 30 milkshakes are sold, Farmhouse Shakes makes $45 in profit
Tags
CCSS.HSF.LE.B.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit rate?
The unit rate is 1 milkshake per $10.
The unit rate is 1 milkshake per $20.
The unit rate is 1 milkshake per $1.50.
The unit rate is 1 milkshake per $1.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the constant of proportionality for the First Pool?
The constant of proportionality is 1
The constant of proportionality is 20
The constant of proportionality is 0.5
The constant of proportionality is 0.05
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
16 questions
Direct Variation

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Proportional Relationships Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
proportional reasoning

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Constant of proportionality

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Constant of Proportionality: Tables

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade