Math 7 Unit 3 - Exploring Ratios and Proportional Relationships

Math 7 Unit 3 - Exploring Ratios and Proportional Relationships

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

T1T1 Study Guide

T1T1 Study Guide

7th Grade

24 Qs

Identifying Proportional Relationships

Identifying Proportional Relationships

7th Grade

18 Qs

Unit 6 Mid Unit Review

Unit 6 Mid Unit Review

7th Grade

16 Qs

Math Practice #5

Math Practice #5

7th Grade

20 Qs

proportional reasoning

proportional reasoning

7th - 8th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

16 Qs

Writing Proportional Equations Practice

Writing Proportional Equations Practice

7th Grade

20 Qs

Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Unit Rate and Constant of Proportionality 2

6th - 7th Grade

20 Qs

Math 7 Unit 3 - Exploring Ratios and Proportional Relationships

Math 7 Unit 3 - Exploring Ratios and Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Teela Jimerson

Used 1+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A cookie factory operates 8 cutting machines, with each machine capable of cutting 12 gingerbread cookies every 45 seconds. How many gingerbread cookies can all 8 machines cut in one minute?

16

128

60

720

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

De'Andre started a lawn care business to make extra money during the summer. The amount De'Andre charges to mow a lawn is proportional to the time it takes him to mow the lawn. For a lawn that takes 3.5 hours to mow, De'Andre charges the customer $80.50.

Write an equation that represents the relation between the amount of dollars, d, that De'Andre charges when it takes him h hours to mow the lawn?

d = 3.5h

d = 80.50h

h = 23d

d = 23h

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

De'Andre started a lawn care business to make extra money during the summer. The amount De'Andre charges to mow a lawn is proportional to the time it takes him to mow the lawn. For a lawn that takes 3.5 hours to mow, De'Andre charges the customer $80.50.

De'Andre estimated that it would take 5.5 hours to mow Lyric’s lawn. He quoted her a price of $200.00. Is the price that De'Andre quoted Lyric fair?

Yes

No

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The graph shows the profit Farmhouse Shakes can make from selling their shakes in the mall. Is the number of milkshakes sold proportional to the profit? Justify your answer.

Yes, the number of milkshakes sold is proportional to the profit.

No, the number of milkshakes sold is not proportional to the profit.

It cannot be determined from the graph.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What does the point (30, 45) mean in the context of the situation?

When 45 milkshakes are sold, Farmhouse Shakes makes $30 in profit

When 20 milkshakes are sold, Farmhouse Shakes makes $30 in profit

When 30 milkshakes are sold, Farmhouse Shakes makes $20 in profit

When 30 milkshakes are sold, Farmhouse Shakes makes $45 in profit

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

The unit rate is 1 milkshake per $10.

The unit rate is 1 milkshake per $20.

The unit rate is 1 milkshake per $1.50.

The unit rate is 1 milkshake per $1.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the constant of proportionality for the First Pool?

The constant of proportionality is 1

The constant of proportionality is 20

The constant of proportionality is 0.5

The constant of proportionality is 0.05

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?