What is the unit rate if a store charges $6 for two pounds?
Comparing Proportional Relationships by Unit Rates

Interactive Video
•
Quizizz Content
•
Mathematics
•
1st - 6th Grade
•
Hard
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$5 per pound
$4 per pound
$3 per pound
$2 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If Store A charges $2.50 per pound and Store B charges $2 per pound, which store offers the better buy?
Store A
Store B
Both stores offer the same price
Cannot be determined
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you find the unit rate from a graph?
Find the highest point on the graph
Find 1 on the x-axis and see the corresponding y-value
Find the lowest point on the graph
Find the midpoint of the graph
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Train A travels 8 miles in 5 minutes. What is its speed in miles per minute?
1.6 miles per minute
1.4 miles per minute
1.7 miles per minute
1.5 miles per minute
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which train is faster if Train A travels 8 miles in 5 minutes and Train B travels 5 miles in 3 minutes?
Train A
Train B
Both trains have the same speed
Cannot be determined
Similar Resources on Quizizz
6 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Finding Fractional Unit Rates Using a Graph

Interactive video
•
1st - 6th Grade
8 questions
Simplifying Rates to Unit Rates Using Tape Diagrams

Interactive video
•
1st - 6th Grade
8 questions
Understanding Rates: Part of the Ratio Family

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Determining the Constant of Proportionality from a Graph

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Finding Unit Rate in Diagrams

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Finding Unit Rates by Reading Graphs

Interactive video
•
1st - 6th Grade
3 questions
Scaling Recipes with Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)

Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)

Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review

Quiz
•
5th Grade
35 questions
4th Grade Math SOL Review

Quiz
•
4th Grade
22 questions
Math Review

Quiz
•
3rd Grade
15 questions
FAST Math Review 1

Quiz
•
5th Grade