Understanding Unit Rates

Interactive Video
•
Mathematics
•
1st - 6th Grade
•
Hard
Wayground Content
FREE Resource
Read more
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the primary difference between a ratio and a rate?
Ratios are used for time comparisons, while rates are not.
Ratios and rates are exactly the same.
Ratios compare the same units, while rates compare different units.
Ratios compare different units, while rates compare the same units.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is an example of a rate?
A gallon of gas to its price
Three cups of flour to two cups of sugar
Two apples to three apples
Four red apples to two green apples
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a gallon of milk costs $3, how would you express this as a rate?
$3 per gallon
3 gallons per dollar
$3 for 3 gallons
3 gallons for $3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Fiddo can eat 12 ounces of dog food in one minute. What is the unit rate?
1 ounce per hour
12 ounces per hour
12 ounces per minute
1 ounce per minute
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Derrick walks four miles in one hour. What is his walking speed expressed as a unit rate?
Four miles per minute
One mile per hour
Four miles per hour
One mile per minute
Similar Resources on Wayground
6 questions
Classifying Ratios Using a Decision Tree

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Finding the Best Deal: Comparing Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
2 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
3 questions
Understanding Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
2 questions
Converting Measurement Units Using Ratio Tables

Interactive video
•
1st - 6th Grade
3 questions
Converting Measurement Units Using Ratio Tables

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Comparing Proportional Relationships by Unit Rates

Interactive video
•
1st - 6th Grade
6 questions
Classifying Ratios Using a Decision Tree

Interactive video
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
6 questions
Spiral Review 8/5

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Place Value

Quiz
•
3rd Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Volume Review

Lesson
•
5th Grade