A local gym charges a monthly fee of $30 plus $5 for each class attended. Write a linear inequality to represent the total cost (C) for attending x classes in a month. What is the maximum number of classes you can attend if your budget is $100?
Real-Life Linear Inequalities: Variables and Constraints

Quiz
•
English, Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
16
14
10
12
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A farmer has 200 feet of fencing to create a rectangular pen for sheep. If the length of the pen is represented by x and the width by y, write a linear inequality to represent the area of the pen. What are the possible dimensions if the area must be less than 1000 square feet?
Possible dimensions (x, y) are: x < 10 or x > 90, with y = 100 - x.
x < 5 or x > 95, with y = 150 - x.
x < 50 or x > 150, with y = 100 - x.
x < 20 or x > 80, with y = 200 - x.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A school is planning a field trip and has a budget of $500. The cost per student is $15, and there is a fixed cost of $100 for the bus. Write a linear inequality to represent the number of students (s) that can attend. How many students can go if the school wants to spend no more than $500?
26
20
15
30
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A company produces two types of gadgets, A and B. Each gadget A requires 2 hours of labor and gadget B requires 3 hours. If the company has 24 hours of labor available, write a linear inequality to represent the production limits of gadgets A (a) and B (b). What combinations of gadgets can be produced?
2a + 3b = 24
4a + 2b ≤ 24
2a + 3b ≥ 24
2a + 3b ≤ 24
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A concert hall has a seating capacity of 500. If tickets for the concert are sold at $20 each and the total revenue must be at least $8000, write a linear inequality to represent the number of tickets (t) that must be sold. What is the minimum number of tickets that need to be sold?
400
300
450
350
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bakery sells muffins for $2 each and cookies for $1 each. If the bakery wants to make at least $100 in sales, write a linear inequality to represent the number of muffins (m) and cookies (c) sold. How many of each can be sold to meet this goal?
2m + c >= 100
m + 2c >= 100
3m + c <= 100
m + c >= 50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A student is saving money for a new laptop that costs $800. If they save $50 each week and also have a one-time gift of $200, write a linear inequality to represent the number of weeks (w) needed to save enough money. How many weeks will it take to reach the goal?
10 weeks
15 weeks
20 weeks
12 weeks
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Linear Inequality Word Problems

Quiz
•
7th - 9th Grade
12 questions
PSAT Math Practice

Quiz
•
10th Grade
10 questions
Graphing and Interpreting Linear Inequalities in Real Life

Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Linear Inequalities: Graphing and Real-World Applications

Quiz
•
9th Grade - University
15 questions
Linear Inequality Graphing with Two Variables

Quiz
•
9th Grade - University
14 questions
Linear Graphs

Quiz
•
9th Grade
12 questions
Graphing Linear Inequalities

Quiz
•
8th - 9th Grade
11 questions
Graphing Linear Inequalities

Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade