Proportional Reasoning: Rates and Graphs for 6th Graders

Proportional Reasoning: Rates and Graphs for 6th Graders

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Kitchen Math

Kitchen Math

9th - 12th Grade

10 Qs

Unit Rates and Slope: Fun with Proportional Thinking

Unit Rates and Slope: Fun with Proportional Thinking

6th Grade - University

10 Qs

Unit Rates and Proportions: A Measurement Challenge

Unit Rates and Proportions: A Measurement Challenge

7th Grade - University

10 Qs

Mastering Ratios: Unit Rates and Comparisons for Grade 6

Mastering Ratios: Unit Rates and Comparisons for Grade 6

6th Grade - University

10 Qs

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

Unit Rate Challenges: Proportions & Graphs for 6th Grade

6th Grade - University

10 Qs

Ratios and Unit Rates: A 6th Grade Challenge

Ratios and Unit Rates: A 6th Grade Challenge

6th Grade - University

10 Qs

8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

8th Grade

14 Qs

Proportional Reasoning: Rates and Graphs for 6th Graders

Proportional Reasoning: Rates and Graphs for 6th Graders

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. If you want to use 6 cups of sugar, how many cups of flour do you need?

4 cups of flour

2 cups of flour

3 cups of flour

6 cups of flour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150 miles on 5 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon?

25 miles per gallon

30 miles per gallon

35 miles per gallon

40 miles per gallon

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A graph shows the relationship between hours studied and test scores. If a student studies for 4 hours and scores 80%, how much would they score if they studied for 6 hours, assuming the relationship is proportional?

90%

85%

100%

70%

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells 3 apples for $1.50. How much would 10 apples cost?

$3.00

$4.50

$5.00

$7.50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bike can travel 12 miles in 30 minutes. What is the unit rate in miles per hour?

24 miles per hour

12 miles per hour

18 miles per hour

30 miles per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a recipe requires 4 tablespoons of oil for every 2 cups of rice, how many tablespoons of oil are needed for 5 cups of rice?

12 tablespoons

10 tablespoons

6 tablespoons

8 tablespoons

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A graph shows that 5 pounds of oranges cost $10. How much would 8 pounds cost?

$16

$12

$8

$20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?