Real-Life Multiplication: Patterns and Applications for 3rd Graders

Real-Life Multiplication: Patterns and Applications for 3rd Graders

3rd Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Coordinate Geometry

Coordinate Geometry

10th Grade

10 Qs

Math- Unit 7 Quiz

Math- Unit 7 Quiz

4th - 5th Grade

13 Qs

expressing reaction

expressing reaction

9th - 12th Grade

10 Qs

Form 1 Probability - Pre Unit Quiz

Form 1 Probability - Pre Unit Quiz

6th Grade

10 Qs

INTERÉS SIMPLE Y COMPUESTO

INTERÉS SIMPLE Y COMPUESTO

11th Grade

10 Qs

Lección de matemática

Lección de matemática

6th Grade

10 Qs

Comparar y ordenar fracciones

Comparar y ordenar fracciones

5th Grade

11 Qs

Choose the best option

Choose the best option

8th Grade

10 Qs

Real-Life Multiplication: Patterns and Applications for 3rd Graders

Real-Life Multiplication: Patterns and Applications for 3rd Graders

Assessment

Quiz

English, Mathematics

3rd Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
3.OA.A.3, 2.OA.C.4, 4.OA.A.1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a pack of gum costs $2, how much would 10 packs cost?

$15

$10

$20

$25

Tags

CCSS.4.OA.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A box contains 10 chocolates. How many chocolates are in 5 boxes?

30

50

40

60

Tags

CCSS.3.OA.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If one book costs $10, how much do 7 books cost?

$70

$50

$30

$100

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer has 10 rows of corn. If each row has 10 ears of corn, how many ears are there in total?

80

110

100

90

Tags

CCSS.2.OA.C.4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a toy costs $15, how much do 4 toys cost?

$30

$45

$75

$60

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 10 students in each class. If there are 6 classes, how many students are there in total?

50

70

60

80

Tags

CCSS.3.OA.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A baker makes 10 loaves of bread each day. How many loaves does he make in 3 days?

25

30

15

20

Tags

CCSS.3.OA.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?