Real-Life Decimal Division Challenges for 5th Graders

Real-Life Decimal Division Challenges for 5th Graders

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

6th - 8th Grade

12 Qs

Standard & Metric Conversions

Standard & Metric Conversions

5th - 6th Grade

12 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

12 Qs

Rates, Unit Rates, Proportions

Rates, Unit Rates, Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Measurement Conversions with Ratios

Measurement Conversions with Ratios

6th Grade

11 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Real-Life Decimal Division Challenges for 5th Graders

Real-Life Decimal Division Challenges for 5th Graders

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A baker made 12.5 dozen cookies. If he packs them into boxes of 2 cookies each, how many boxes can he fill?

60

80

70

75

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150.75 miles on 5.5 gallons of gas. How many miles does the car travel per gallon?

27.5 miles per gallon

25 miles per gallon

30 miles per gallon

20 miles per gallon

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A teacher has 45.6 pounds of clay. If she wants to divide it equally among 8 students, how much clay will each student receive?

5.7 pounds

4.5 pounds

7.0 pounds

6.2 pounds

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer harvested 75.2 liters of milk from his cows. If he wants to put it into bottles of 4 liters each, how many bottles can he fill?

22

18

16

20

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a pack of 3.6 pounds of rice for $9.00. How much does each pound of rice cost?

$3.00

$2.50

$1.50

$4.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A gardener has 56.4 square feet of garden space. If he wants to plant flowers that need 2.4 square feet each, how many flowers can he plant?

25

30

20

23

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A family bought 3.75 pounds of apples and wants to share them equally among 5 family members. How many pounds of apples does each member get?

1 pound

0.75 pounds

1.5 pounds

0.5 pounds

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?