Real-Life Decimal Division Challenges for 5th Graders

Real-Life Decimal Division Challenges for 5th Graders

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adding/Subtracting Fractions/Mixed Numbers Word Problems

Adding/Subtracting Fractions/Mixed Numbers Word Problems

5th Grade

8 Qs

Customary Measurement Conversions

Customary Measurement Conversions

4th - 5th Grade

10 Qs

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

Decimal Division: Real-World Word Problems for 5th Graders

Decimal Division: Real-World Word Problems for 5th Graders

5th Grade - University

10 Qs

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

7th Grade

13 Qs

NF.2 Adding & Subtracting Fractions in Word Problems

NF.2 Adding & Subtracting Fractions in Word Problems

5th Grade

10 Qs

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

8th - 9th Grade

7 Qs

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

Rates, Unit rates, and Complex Rates - Quiz Study Guide

7th Grade

15 Qs

Real-Life Decimal Division Challenges for 5th Graders

Real-Life Decimal Division Challenges for 5th Graders

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 6.RP.A.1

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A baker made 12.5 dozen cookies. If he packs them into boxes of 2 cookies each, how many boxes can he fill?

60

80

70

75

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 150.75 miles on 5.5 gallons of gas. How many miles does the car travel per gallon?

27.5 miles per gallon

25 miles per gallon

30 miles per gallon

20 miles per gallon

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A teacher has 45.6 pounds of clay. If she wants to divide it equally among 8 students, how much clay will each student receive?

5.7 pounds

4.5 pounds

7.0 pounds

6.2 pounds

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A farmer harvested 75.2 liters of milk from his cows. If he wants to put it into bottles of 4 liters each, how many bottles can he fill?

22

18

16

20

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a pack of 3.6 pounds of rice for $9.00. How much does each pound of rice cost?

$3.00

$2.50

$1.50

$4.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A gardener has 56.4 square feet of garden space. If he wants to plant flowers that need 2.4 square feet each, how many flowers can he plant?

25

30

20

23

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A family bought 3.75 pounds of apples and wants to share them equally among 5 family members. How many pounds of apples does each member get?

1 pound

0.75 pounds

1.5 pounds

0.5 pounds

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for English