Real-Life Decimal Comparisons for 4th Graders

Real-Life Decimal Comparisons for 4th Graders

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Functions and Slope

Functions and Slope

8th Grade

11 Qs

Linear vs Nonlinear Functions Increasing Decreasing

Linear vs Nonlinear Functions Increasing Decreasing

8th Grade - University

10 Qs

Integer Operations Quiz

Integer Operations Quiz

7th Grade

12 Qs

Compare and Order Rational Numbers

Compare and Order Rational Numbers

6th Grade

13 Qs

Equivalent Fractions, Decimals, and Percents

Equivalent Fractions, Decimals, and Percents

6th Grade

13 Qs

Exploring Rounding & Comparing Decimals in Grade 4

Exploring Rounding & Comparing Decimals in Grade 4

4th Grade - University

10 Qs

Fractions BP

Fractions BP

3rd - 5th Grade

10 Qs

Ordering and Comparing Rational Numbers

Ordering and Comparing Rational Numbers

6th - 7th Grade

15 Qs

Real-Life Decimal Comparisons for 4th Graders

Real-Life Decimal Comparisons for 4th Graders

Assessment

Quiz

English, Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. Sarah has $3.45 and Tom has $3.54. Who has more money?

Tom has more money.

Neither has any money.

They have the same amount of money.

Sarah has more money.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2. A pencil costs $0.75 and an eraser costs $0.65. How much more does the pencil cost than the eraser?

$0.10

$0.20

$0.15

$0.05

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

3. A bottle of juice is 1.25 liters, and a bottle of soda is 1.5 liters. Which bottle has more liquid?

The bottle of soda is smaller than the bottle of juice.

The bottle of soda has more liquid.

Both bottles have the same amount of liquid.

The bottle of juice has more liquid.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4. Emily read 2.75 books last month, while Jake read 2.5 books. Who read more books?

Both read the same amount

Neither read any books

Emily

Jake

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5. A car travels 15.6 miles on one gallon of gas, while another car travels 15.8 miles. Which car is more fuel-efficient?

Both cars are equally fuel-efficient.

The first car is more fuel-efficient.

Neither car is fuel-efficient.

The second car is more fuel-efficient.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

6. A bag of flour weighs 2.3 kg, and a bag of sugar weighs 2.5 kg. How much heavier is the bag of sugar?

0.5 kg

1 kg

0.2 kg

0.1 kg

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

7. A movie ticket costs $9.99, and a popcorn costs $4.50. How much more does the movie ticket cost than the popcorn?

$5.49

$7.49

$6.00

$4.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?