Real-World Decimal Multiplication Challenges for 5th Grade

Real-World Decimal Multiplication Challenges for 5th Grade

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

9th - 12th Grade

10 Qs

6th grade RP3d conversion factors

6th grade RP3d conversion factors

6th Grade

15 Qs

Metric & Customary Measurement Conversions

Metric & Customary Measurement Conversions

5th Grade

15 Qs

Metric and Customary Units

Metric and Customary Units

5th Grade

12 Qs

Dividing Decimals: Real-Life Scenarios for Grade 5

Dividing Decimals: Real-Life Scenarios for Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

Dividing Rational Numbers in Real-Life Word Problems

Dividing Rational Numbers in Real-Life Word Problems

6th Grade - University

10 Qs

Estimating and Checking Decimal Divisions in Real Life

Estimating and Checking Decimal Divisions in Real Life

5th Grade - University

10 Qs

Real-Life Decimal Division: Problem Solving and Models

Real-Life Decimal Division: Problem Solving and Models

5th Grade - University

10 Qs

Real-World Decimal Multiplication Challenges for 5th Grade

Real-World Decimal Multiplication Challenges for 5th Grade

Assessment

Quiz

English, Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
7.EE.B.3, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+5

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A store sells a pack of 2.5 kg of rice for $3.75. How much does 1 kg of rice cost?

$1.25

$2.00

1.50

$4.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 2.4 miles per gallon of gas, how far can it go on 10 gallons?

30 miles

15 miles

24 miles

20 miles

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 0.75 cups of sugar. If you want to make 4 batches, how much sugar do you need in total?

1.5 cups

4 cups

2 cups

3 cups

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A book costs $12.99. If you buy 3 books, how much will you spend?

$38.97

$36.99

$40.00

$25.97

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A gardener plants 1.5 meters of flowers in each row. If there are 6 rows, how many meters of flowers are planted in total?

3 meters

12 meters

6 meters

9 meters

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bottle holds 0.5 liters of juice. How much juice is in 8 bottles?

8 liters

4 liters

2 liters

6 liters

Tags

CCSS.4.NF.B.4B

CCSS.4.NF.B.4C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A fabric store sells 2.3 meters of fabric for $9.20. What is the cost per meter?

$3.50

$4.00

$5.20

$6.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?