A store sells a pack of 3 pens for $2.50. How much do 5 packs cost?
Decimal Mastery: Multiply and Divide in Real-Life Scenarios

Quiz
•
English, Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$15.00
$10.00
$7.50
$12.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 0.75 cups of sugar and you want to make 4 batches, how much sugar do you need in total?
1.5 cups
4 cups
2 cups
3 cups
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 2.5 miles on 1 gallon of gas. How many gallons are needed to travel 10 miles?
2 gallons
5 gallons
3 gallons
4 gallons
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
You bought 2.5 pounds of apples for $3.75. What is the cost per pound?
$2.00
$1.75
$1.50
$1.25
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A book costs $12.50. If you buy 3 books, how much will you spend?
$30.00
$45.00
$25.00
$37.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you have 5.5 liters of juice and you want to divide it equally into 11 cups, how much juice will each cup have?
1 liter
2 liters
0.5 liters
0.25 liters
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bag of flour weighs 2.2 pounds. If you buy 4 bags, what is the total weight in pounds?
10 pounds
4.4 pounds
6.6 pounds
8.8 pounds
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Metric and Customary Units

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Dimensional Analysis

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Dimensional Analysis

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Converting Within and Between Measurement Systems

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Converting Measurements

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Metric & Customary Measurement Conversions

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
6th grade RP3d conversion factors

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade