A farmer has 100 acres of land. He wants to plant corn and wheat. Each acre of corn requires 2 hours of labor, and each acre of wheat requires 3 hours of labor. If he has a total of 240 hours of labor available, write an inequality to represent the situation and graph it.
Writing and Graphing Inequalities in Real-Life Scenarios

Quiz
•
English, Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
x + y = 100, 2x + 3y = 240
x + y ≥ 100, 2x + 3y ≥ 240
x + y ≤ 50, 2x + 3y ≤ 300
x + y ≤ 100, 2x + 3y ≤ 240
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A school is planning a field trip and has a budget of $500. The cost per student is $20 for the trip. Write an inequality to represent the maximum number of students that can attend the trip and graph it.
20x < 500, x < 25
15x ≤ 500, x ≤ 20
20x ≤ 500, x ≤ 25
25x ≤ 500, x ≤ 20
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Maria is making gift baskets. Each basket requires $5 worth of supplies. She has $150 to spend. Write an inequality to represent the number of baskets she can make and graph it.
x ≤ 30
x < 30
x ≤ 25
x ≤ 40
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A gym has a maximum capacity of 200 members. Currently, there are 120 members. If each new member requires 1.5 times the space of an existing member, write an inequality to represent the number of new members that can join and graph it.
x <= 30
x <= 75
x <= 100
x <= 53
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A concert hall has 300 seats. Tickets are sold for $15 each. If the total revenue must be at least $2000, write an inequality to represent the number of tickets that must be sold and graph it.
x ≥ 134
x > 150
x < 134
x ≤ 134
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bakery sells cookies for $2 each and cupcakes for $3 each. If the bakery wants to make at least $100 in sales, write an inequality to represent the number of cookies (x) and cupcakes (y) they need to sell and graph it.
x + 2y ≥ 100
2x + 3y ≤ 100
2x + 3y ≥ 100
x + y ≥ 50
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car rental company charges a flat fee of $50 plus $0.20 per mile driven. If a customer wants to spend no more than $100, write an inequality to represent the miles driven and graph it.
m < 250
m ≤ 250
m ≥ 200
m > 300
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
GCF

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Sistem Persamaan Linier Dua Variabel

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Systems of Equations - Recap

Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
DIVISIÓN DE POLINOMIO ENTRE MONOMIO.

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Graphing Inequalities Practice

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Combining Like Terms

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Writing equations of lines parallel and perpendicular

Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Identifying Linear Equations

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for English
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Parts of Speech

Quiz
•
7th - 12th Grade
40 questions
Word Study Assessment: Roots, Prefixes, Suffixes, and Vocabulary

Quiz
•
8th Grade
41 questions
The Outsiders Test Review (Chapters 1-12)

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Summer Learning Academy "A Drop of Water" Assessment

Quiz
•
6th - 8th Grade