Exploring Ratios: Proportions in Everyday Life

Exploring Ratios: Proportions in Everyday Life

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

8.4B Questions 1-10 & 8.4C Questions 1-4

8th Grade

14 Qs

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

Warm Up 10/25 Unit 3 Day 1

8th - 9th Grade

7 Qs

Cross Multiplication Word Problems for 7th Graders

Cross Multiplication Word Problems for 7th Graders

7th Grade - University

10 Qs

Solving Proportions: Word Problems for 7th Graders

Solving Proportions: Word Problems for 7th Graders

7th Grade - University

10 Qs

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade Ratios and Proportions

7th Grade

14 Qs

Solving Proportional Problems: Grade 7 Challenge

Solving Proportional Problems: Grade 7 Challenge

7th Grade - University

10 Qs

Proportions

Proportions

6th Grade

10 Qs

Unit 4 Wrap Up Test Review

Unit 4 Wrap Up Test Review

7th Grade

10 Qs

Exploring Ratios: Proportions in Everyday Life

Exploring Ratios: Proportions in Everyday Life

Assessment

Quiz

English, Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 3 apples cost $1.50, how much do 5 apples cost?

$2.00

$2.50

$3.00

$1.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. How much flour is needed for 9 cups of sugar?

3 cups of flour

6 cups of flour

8 cups of flour

4 cups of flour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a car travels 120 miles on 3 gallons of gas, how many miles can it travel on 5 gallons?

150 miles

200 miles

220 miles

180 miles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In a class, the ratio of boys to girls is 4:5. If there are 20 boys, how many girls are there?

25

15

20

30

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A map shows that 2 inches represent 50 miles. How many miles does 5 inches represent?

75 miles

150 miles

125 miles

100 miles

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 6 notebooks cost $12, how much would 10 notebooks cost?

$15

$20

$25

$30

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe requires 4 cups of water for every 2 cups of rice. How much water is needed for 6 cups of rice?

10 cups of water

12 cups of water

8 cups of water

14 cups of water

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?